Wielka Brytania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Wielka Brytania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900.

Wielka Brytania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wielka Brytania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900
Wielka Brytania
Kod MKOl GBR
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1900
Paryż
Liczba zawodników 108 w 16 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 3.
Złoto
15
Srebro
6
Brąz
9
Razem
30

Wielką Brytanię na II Letnich Igrzyskach Olimpijskich w roku 1900 w Paryżu reprezentowało 108 sportowców (107 mężczyzn i 1 kobieta), startujących w 19 dyscyplinach.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
Złoto
Alfred Tysoe[a]
Lekkoatletyka
Bieg na 800 m 2:01,2[1]
Złoto
Charles Bennett[b]
Lekkoatletyka
Bieg na 1500 m 4:06,20[1][c]
Złoto
John Rimmer[d]
Lekkoatletyka
Bieg na 4000 m z przeszkodami 12:58,40[1]
Złoto
Charles Beachcroft
Arthur Birkett
Alfred Bowerman
George Buckley
Francis Burchell
Fred Christian
Harry Corner
Frederick Cuming
William Donne
Alfred Powlesland
John Symes
Montagu Toller
Krykiet
Turniej mężczyzn
Złoto
T.E. Burridge
Claude Buckenham
Alfred Chalk
William Gosling
A. Haslam
John Jones
J. Nicholas
Bill Quash
F. G. Spackman
Arthur Turner
James Zealey
Piłka nożana
Turniej mężczyzn
Złoto
Algernon Maudslay
Lorne Currie
John Gretton, Jr.
Żeglarstwo
Klasa otwarta[e] 5:56;17[2]
Złoto
Algernon Maudslay
Lorne Currie
John Gretton, Jr.
Żeglarstwo
Klasa 0,5-1 tony[f] 3:39;45[2]
Złoto
Howard Taylor
H. N. Jefferson
Edward Hore
Żeglarstwo
Klasa 3-10 tony wyścig 2[g] 4:14;58[2]
Złoto
John Arthur Jarvis
Pływanie
1000 m stylem dowolnym 13:40,20[h]
Złoto
John Arthur Jarvis
Pływanie
4000 m stylem dowolnym 58:24,00[i]
Złoto
Thomas Coe
Robert Crawshaw
Rob Derbyshire
William Henry
John Arthur Jarvis
Peter Kemp
Bill Lister
Arthur Robertson
Eric Robinson
F. Stapleton
George Wilkinson
Piłka wodna
Turniej mężczyzn w finale pokonali Belgię 7:2[3]
Złoto
Lawrence Doherty
Tenis ziemny
Gra pojedyncza mężczyzn 6:4, 6:2, 6:3 pokonał Harolda Mahoney[4]
Złoto
Charlotte Cooper Sterry
Tenis ziemny
Gra pojedyncza kobiet 6:1, 6:4 pokonała Hélène Prévost[5]
Złoto
Lawrence Doherty
Reginald Doherty
Tenis ziemny
Gra podwójna mężczyzn 6:1, 6:1, 6:0 pokonali debel B. Spalding De Garmendia, M. Decugis[6]
Złoto
Charlotte Cooper Sterry
Reginald Doherty
Tenis ziemny
Gra mieszana
Srebro
Charles Benett
Lekkoatletyka
Bieg na 4000 m z przeszkodami 12:58,60[1]
Srebro
Sidney Robinson
Lekkoatletyka
Bieg na 2500 m z przeszkodami 7:35,20[1]
Srebro
Patrick Leahy
Lekkoatletyka
Skok wzwyż 1,78 m[1]
Srebro
Walter Rutherford
Golf
Turniej mężczyzn indywidualnie
Srebro
F.C. Bayliss
John Henry Birtles
James Cantion
Arthur Darby
Clement Deykin
L. Hood
M.L. Logan
Herbert Arthur Loveitt
Herbert Nicol
V. Smith
M.W. Talbot
Joseph Godfrey Wallis
Claude Whittindale
Raymond Whittindale
Francis Henry Wilson
Rugby union
Turniej mężczyzn
Srebro
Harold Mahony
Tenis ziemny
Gra pojedyncza mężczyzn 4:6, 2:6, 3:6 przegrał z Laurence Doherty[4]
Brąz
Sidney Robinson
Lekkoatletyka
Bieg na 4000 m z przeszkodami 12:58,80[1]
Brąz
Patrick Leahy
Lekkoatletyka
Skok w dal 6,95 m[1]
Brąz
David Robertson
Golf
Turniej mężczyzn indywidualnie
Brąz
George Saint Ashe
Wioślarstwo
Jedynka mężczyzn 8:15,60[7]
Brąz
Edward Hore
Żeglarstwo
Klasa jachtów 10-20 ton[j]
Brąz
Peter Kemp
Pływanie
200 m z przeszkodami 2:47,40
Brąz
Reginald Doherty
Tenis ziemny
Gra pojedyncza mężczyzn w półfinale oddał mecz walkowerem[4]
Brąz
Arthur Norris
Tenis ziemny
Gra pojedyncza mężczyzn w półfinale przegrał 4:6, 6:8 z Haroldem Mahoney[4]
Brąz
Harold Mahony
Arthur Norris
Tenis ziemny
Gra podwójna mężczyzn w półfinale przegrali z parą

Skład kadry

Gimnastyka

Zawodnik Konkurencja Finał
Wynik Miejsce
William Connor wielobój gimnastyczno-lekkoatletyczny 250 31.
Pearce 238 54.
Phillips 222 73.
Henry Hiatt 172 124.

Golf

Zawodnik Konkurencja Runda 1 Runda 2 Łącznie Pozycja
Walter Rutherford indywidualnie (m) b.d b.d 168
David Robertson b.d b.d 175
John Daunt b.d b.d 186 5.
George Thorne b.d b.d 185 6.
William Dove b.d b.d 186 7.

Jeździectwo

Konkurencje nieolimpijskie

Zawodnik Konkurencja Finał
Wynik Miejsce
Harold Viscount Dillon Powożenie zaprzęgami konnymi Nie sklasyfikowany

Krykiet

  • Reprezentacja mężczyzn
  • Charles B. K. Beachcroft
  • Arthur Birkett
  • Alfred Bowerman
  • George Buckley
  • Francis Burchell
  • Frederick Christian
  • Harry Corner
  • Frederick Cuming
  • William Donne
  • Alfred Powlesland
  • John Symes
  • Montagu Toller

W turnieju rozegrano tylko jeden mecz (ponieważ zgłosiły się tylko dwie reprezentacje). Reprezentacja Wielkiej Brytanii zdobyła złoty medal.

Lekkoatletyka

Konkurencje biegowe

Zawodnik Konkurencja Eliminacje Półfinał Repasaż Finał
Wynik Miejsce Wynik Miejsce Wynik Miejsce Wynik Miejsce
Alfred Tysoe 800 m 1:59,4 2. 2:01,2
Charles Bennett 1500 m 4:06,2
John Rimmer b.d 7.
William Saward maraton Nie ukończył biegu
Ion Pool Nie ukończył biegu
Frederick Randall Nie ukończył biegu
Sidney Robinson 2500 m z przeszkodami 7:38,0
John Rimmer 4000 m z przeszkodami 12:58,4
Charles Bennett 12:58,6
Sidney Robinson 12:58,8

Charles Bennett, John Rimmer, Sidney Robinson, Alfred Tysoe jako członkowie drużyny mieszanej zdobyli złoty medal w biegu drużynowym na 5000 m.

Konkurencje techniczne

Zawodnik Konkurencja Eliminacje Finał
Wynik Miejsce Wynik Miejsce
Launceston Elliot rzut dyskiem 31,00 11 Nie awansował
Patrick Leahy skok w dal 6,710 5. 6,950
trójskok b.d 4.
skok wzwyż 1,78

Piłka nożna

Reprezentacja Wielkiej Brytanii wywalczyła złoty medal (startowały tylko trzy drużyny).

Wyniki

20 października 1900 USFSA XI Francja 0 : 4
(0:2)
Wielka Brytania Upton Park F.C.
GolGol Nicholas
Gol Turner
Gol Zealey

Widzów: 500
Sędzia: Maignard (Francja)

Piłka wodna

Reprezentanci Wielkiej Brytanii zdobyli złoty medal.

Wyniki

Ćwierćfinał

Półfinał

Finał

Pływanie

Zawodnik Konkurencja Półfinał Finał
Czas Miejsce Czas Miejsce
Robert Crawshaw 200 m dowolnym 2:40,0 2. 2:45,6 4.
Peter Kemp 2:51,0 2. Nie awansował
Frederick Stapleton 2:47,0 2. 2:55,0 6.
John Arthur Jarvis 1000 m dowolnym 14:28,6 1. 13:40,2
Thomas Burgess 16:54,0 2. Nie ukończył wyścigu
John Arthur Jarvis 4000 m dowolnym 1:01:48,4 1. 58:24,0
Thomas Burgess 1:15:04,8 2. 1:15:07,6 4.
William Henry 1:22:58,4 3. Nie ukończył wyścigu
E. T. Jones Nie ukończył wyścigu Nie awansował
Robert Crawshaw 200 m grzbietowym 3:15,0 2. Nie ukończył wyścigu
Thomas Burgess 3:50,4 3. 3:12,0 5.
Frederick Stapleton 200 m z przeszkodami 3:18,4 3. 2:55,0 5.
William Henry 3:14,4 2. 2:58,0 6.
Peter Kemp 3:12,0 1. 2:47,4

Rugby

  • Reprezentacja mężczyzn

W turnieju drużyna Wielkiej Brytanii rozegrała jeden mecz z reprezentacją Francji.

28 października 1900
sędzia: M. Potter
Francja  27 – 8  Wielka Brytania Vélodrome de Vincennes
widzów: 6000
(21–0)


Reprezentacja Wielkiej Brytanii zdobyła srebrny medal.

Strzelectwo

Zawodnik Konkurencja Finał
Wynik Pozycja
Sidney Merlin trap 12 7.

Szermierka

Zawodnik Konkurencja Runda 1 Ćwierćfinały Półfinały Finał Pozycja
Przeciwnik Wynik Przeciwnik Wynik Przeciwnik Wynik Przeciwnik Wynik
Eugène Plisson floret zawodowcy b.d P Nie awansował
Charles Newton Robinson szpada amatorzy Francja Levé
Francja Maurice Jay
Francja de Labourde
Francja Lemoine
Francja de Romilly
b.d Nie awansował

Tenis ziemny

Zawodnik Konkurencja 1/8 Ćwierćfinały Półfinały Finał
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Pozycja
Lawrence Doherty singiel (m) Francja Pierre Lebréton
W 2:0 (6:2, 6:3)
Stany Zjednoczone Basil Garmendia
W 2:0 (6:2, 8:6)
Wielka Brytania Reginald Doherty
P (walkower)
Nie awansował
Reginald Doherty Francja Étiemme Durand
W 2:0 (6:1, 6:3)
Francja Paul Lecaron
W 2:0 (6:2, 6:1)
Wielka Brytania Lawrence Doherty
W (walkower)
Wielka Brytania Harold Mahony
W 3:0 (6:4, 6:2, 6:3)
Arthur Norris Francja André Prévost
W 2:0 (6:4, 6:4)
Wielka Brytania Archibald Warden
W 2:0 (6:4, 6:2)
Wielka Brytania Harold Mahony
P 0:2 (6:8, 1:6)
Nie awansował
Archibald Warden Stany Zjednoczone Wylie Grant
W (walkower)
Wielka Brytania Arthur Norris
P 0:2 (4:6, 2:6)
Nie awansował 5.
Harold Mahony Stany Zjednoczone Charles Sands
W 2:0 (6:2, 6:3)
Francja Max Décugis
W (walkower)
Wielka Brytania Arthur Norris
W 2:0 (8:6, 6:1)
Wielka Brytania Reginald Doherty
P 0:3 (4:6. 2:6, 3:6)
Charlotte Cooper singiel (k) Francja Marguerite Fourrier
W 2:0 (6:2, 6:0)
Stany Zjednoczone Marion Jones
W 2:0 (6:2, 7:5)
Francja Hélène Prévost
W 2:0 (6:1, 6:4)
Lawrence Doherty
Reginald Doherty
debel (m) Francja Pierre Lebréton
Francja Paul Lecaron
W 2:0 (6:2, 6:3)
Wielka Brytania Harold Mahony
Wielka Brytania Arthur Norris
W 3:0 (6:1, 6:4, 6:1)
Francja Max Décugis
Stany Zjednoczone Basil de Garmendia
W 3:0 (6:1, 6:1, 6:0)
Harold Mahony
Arthur Norris
bgcolor = wheat Francja Étienne Durand
Francja Antoine Fauchier
W 2:1 (6:8, 6:1, 6:3)
Wielka Brytania Lawrence Doherty
Wielka Brytania Reginald Doherty
P 0:3 (1:6, 4:6, 1:6)
Nie awansowali
Charlotte Cooper
Reginald Doherty
mikst Stany Zjednoczone Marion Jones
Wielka Brytania Lawerence Doherty
W 2:0 (6:2 6:4)
Francja Hélène Prévost
Wielka Brytania Harold Mahony
W 2:0 (6:2, 6:4)

Archibald Warden wystąpił w grze podwójnej mężczyzn w parze z Amerykaninem Charles Sands – odpadli w ćwierćfinale.

Wioślarstwo

Zawodnik Konkurencja Półfinały Finał Miejsce
Czas M. Czas M.
Saint George Ashe M1x 6:38,8 1. 8:37,2 3. 8:15,6

Żeglarstwo

Sternik Załoga Nazwa jachtu Czas rzeczywisty Handicap Czas /Punkty Pozycja
Lorne Currie Algernon Maudslay
John Gretton
Scotia 3:29:45
Howard Taylor Edward Hore
H.N. Jefferson
Bona Fide 3:35:12 39:46 4:14:58
Edward Hore b.d Laurea 58:44 23 pkt
S. M. Mellor b.d Nan 55:14 19 pkt 5.
Lord Lorne Campbell Currie John Gretton
Linton Hope
Algernon Maudslay
Scotia 5:56:17

Uwagi

  1. Był członkiem drużyny mieszanej która zdobyła złoty medal w biegu drużynowym na 5000 m
  2. Był członkiem drużyny mieszanej która zdobyła złoty medal w biegu drużynowym na 5000 m
  3. Rekord świata
  4. Był członkiem drużyny mieszanej która zdobyła złoty medal w biegu drużynowym na 5000 m
  5. Na jachcie Scotia
  6. Na jachcie Scotia
  7. Na jachcie Bona Fide
  8. Rekord olimpijski
  9. Rekord olimpijski
  10. Na jachcie Laurea

Przypisy

  1. a b c d e f g h Athletics – Olympic Games 1900 – Results, the-sports.org [dostęp 2012-03-08] (ang.).
  2. a b c Sailing – Olympic Games 1900 results Mixed, the-sports.org [dostęp 2012-03-08] (ang.).
  3. Water Polo – Men`s Olympic Games, the-sports.org [dostęp 2012-03-08] (ang.).
  4. a b c d Tennis-Tournament Men's Olympic Games, the-sports.org [dostęp 2012-03-08] (ang.).
  5. Tennis – Tournament Women's Olympic Games, the-sports.org [dostęp 2012-03-08] (ang.).
  6. Tennis-Tournament Men's Olympic Games, the-sports.org [dostęp 2012-03-08] (ang.).
  7. World Rowing, worldrowing.com [dostęp 2012-03-08] (ang.).
  8. a b c d e Zawodnik nie uznawany przez MKOl

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Wielka Brytania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1900
Listen to this article