Wspólna reprezentacja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1992 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Wspólna reprezentacja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1992.

Wspólna reprezentacja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1992

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wspólna reprezentacja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1992
Międzynarodowy Komitet Olimpijski
Kod MKOl EUN
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1992
Barcelona
Chorąży Aleksandr Karielin
Liczba zawodników 475 w 234 konkurencjach w 27 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 1.
Złoto
45
Srebro
38
Brąz
29
Razem
112

Wspólną reprezentację na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1992 reprezentowało 475 zawodników: 310 mężczyzn i 165 kobiety.

W skład wspólnej reprezentacji wchodzili zawodnicy z większości byłych republik Związku Radzieckiego, z wyjątkiem państw bałtyckich. Niemal wszystkie kraje występujące pod nazwą „wspólna reprezentacja” należały do Wspólnoty Niepodległych Państw.

Wspólnota Niepodległych Państw (WNP) która powstała 8 grudnia 1991 roku zrzeszała byłe republiki Związku Radzieckiego. W jej skład wchodziły: Rosja, Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Armenia i Azerbejdżan. W skład wspólnej reprezentacji weszli dodatkowo sportowcy Gruzji, która nie była wówczas członkiem Wspólnoty. Był to jedyny start na letnich igrzyskach olimpijskich wspólnej reprezentacji. Na kolejnych igrzyskach olimpijskich, każda z republik wchodzących w skład WNP i Gruzja wystawiła własną reprezentację olimpijską. Dorobek medalowy wspólnej reprezentacji w różnych klasyfikacjach jest zaliczany do reprezentacji Rosji.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
Złoto
Witalij Szczerbo
Gimnastyka
wielobój mężczyzn indywidualnie 59,025 pkt[1]
Złoto
Witalij Szczerbo, Hryhorij Misutin, Walery Belenki, Ihor Korobcziński, Aleksiej Woropajew, Rustam Szaripow
Gimnastyka
wielobój drużynowy mężczyzn 584,450 pkt[1]
Złoto
Witalij Szczerbo
Gimnastyka
skok przez konia mężczyzn 9,856 pkt[1]
Złoto
Witalij Szczerbo
Gimnastyka
ćwiczenia na poręczach mężczyzn 9,900 pkt[1]
Złoto
Witalij Szczerbo
Gimnastyka
ćwiczenia na kółkach mężczyzn 9,937 pkt[1]
Złoto
Witalij Szczerbo
Gimnastyka
ćwiczenia na koniu z łękami mężczyzn 9,925 pkt[1]
Złoto
Tatjana Gucu
Gimnastyka
wielobój indywidualnie kobiet 39,737 pkt[2]
Złoto
Tatjana Gucu, Swietłana Bogińska, Tatiana Łysenko, Róża Galijewa, Jelena Grudniewa, Oksana Chusowitina
Gimnastyka
wielobój drużynowy kobiet 395,666 pkt[2]
Złoto
Tatiana Łysenko
Gimnastyka
ćwiczenia na równoważni kobiet 9,975 pkt[2]
Złoto
Aleksandra Timoszenko
Gimnastyka artystyczna
indywidualnie 59,037 pkt[3]
Złoto
Dawit Chachaleiszwili
Judo
waga powyżej 95 kg mężczyzn w finale pokonał Japończyka Naoya Ogawa[4]
Złoto
Nazim Gusejnow
Judo
waga do 60 kg mężczyzn w finale pokonał Koreańczyka Yoon Hyun[4]
Złoto
Dmitrij Dowgalenok, Aleksandr Maseikow
Kajakarstwo
C-2 500 m mężczyzn 1:41,54 min[5]
Złoto
Jelena Żirko, Jelena Baranowa, Irina Guerlic, Jelena Tornikidou, Jelena Szwajbowicz, Marina Tkaczenko, Irina Minch, Jelena Kudaszowa, Irina Sumnikowa, Elen Bounatiants, Natalia Zasulskaja, Swietłana Zabołujewa
Koszykówka
turniej kobiet w finale pokonały zespół Chin 76:66 pkt[6]
Złoto
Jelena Romanowa
Lekkoatletyka
bieg na 3000 m kobiet 8:46,04 min[7]
Złoto
Walentina Jegorowa
Lekkoatletyka
bieg maratoński kobiet 2:32:41 h[7]
Złoto
Jelena Ruzina, Ludmiła Dżygałowa, Olga Nazarowa, Olha Bryzhina, Lilia Nurutdinowa[8], Marina Szmonina[8]
Lekkoatletyka
sztafeta 4 x 400 m kobiet 3:20,20 min[7]
Złoto
Swietłana Kriwielowa
Lekkoatletyka
pchnięcie kulą kobiet 21,06 m[7]
Złoto
Andriej Pierłow
Lekkoatletyka
chód na 50 km mężczyzn 3:50:13 h[9]
Złoto
Maksim Tarasow
Lekkoatletyka
skok o tyczce mężczyzn 5,80 m[9]
Złoto
Andriej Abduwalijew
Lekkoatletyka
rzut motem mężczyzn 82,54 m[9]
Złoto
Andriej Ławrow, Igor Wassiliew, Jurij Gawriłow, Andriej Barbacziński, Sergiej Bebeczko, Walerij Gopin, Wassilij Kudinow, Talant Dujszebajew, Michaił Jakimowicz, Oleg Grebniew, Oleg Kisseliew, Igor Czumak
Piłka ręczna
turniej mężczyzn w finale pokonali reprezentację Szwecji 22:20[10]
Złoto
Aleksandr Popow
Pływanie
50 m stylem dowolnym mężczyzn 21,91 s[11]
Złoto
Aleksandr Popow
Pływanie
100 m stylem dowolnym mężczyzn 49,02 s[11]
Złoto
Jewgienij Sadowyj
Pływanie
200 m stylem dowolnym mężczyzn 1:46,70 min[11]
Złoto
Jewgienij Sadowyj
Pływanie
400 m stylem dowolnym mężczyzn 3:45,00 min[11]
Złoto
Dmitrij Łepikow, Władimir Pyszczenko, Wieniamin Tajanowicz, Jewgienij Sadowyj
Pływanie
sztafeta 4 x 200 m stylem dowolnym mężczyzn 7:11,95 min[11]
Złoto
Jelena Rudkowskaja
Pływanie
100 m stylem klasycznym kobiet 1:08,00 min[12]
Złoto
Israil Militosjan
Podnoszenie ciężarów
waga do 67,5 kg mężczyźni 337,5 kg[13]
Złoto
Fedor Kassapu
Podnoszenie ciężarów
waga do 75 kg mężczyźni 357,5 kg[13]
Złoto
Akakios Kakiasvilis
Podnoszenie ciężarów
waga do 90 kg mężczyźni 412,5 kg[13]
Złoto
Wiktor Triegubow
Podnoszenie ciężarów
waga do 100 kg mężczyźni 410 kg[13]
Złoto
Aleksandr Kurłowicz
Podnoszenie ciężarów
waga ponad 110 kg mężczyźni 450 kg[13]
Złoto
Marina Łogwinienko
Strzelectwo
pistolet pneumatyczny 10 m kobiet 486,4 pkt[14]
Złoto
Marina Łogwinienko
Strzelectwo
pistolet 25 m kobiet 684 pkt[14]
Złoto
Jurij Fiedkin
Strzelectwo
karabin pneumatyczny 10 m mężczyzn 695,3 pkt[15]
Złoto
Kanstantin Łukaszik
Strzelectwo
Pistolet 50 m mężczyzn 658 pkt[15]
Złoto
Hrachya Petikyan
Strzelectwo
karabin małokalibrowy 3 postawy 50 m mężczyzn 1267,4 pkt[15]
Złoto
Grigorij Kirijenko, Aleksandr Shirshov, Gieorgij Pogosow, Vadym Huttsait, Stanisław Pozdniakow
Szermierka
szabla mężczyzn drużynowo w finale pokonali Węgrów 9:5[16]
Złoto
Arsen Fadzajew
Zapasy
styl wolny waga do 68 kg w finale pokonał Bułgara Walentina Gecowa[16]
Złoto
Macharbiek Chadarcew
Zapasy
styl wolny waga do 90 kg w finale pokonał Turka Kenana Şimşek[16]
Złoto
Leri Chabiełow
Zapasy
styl wolny waga do 100 kg w finale pokonał Niemca Heiko Balza[16]
Złoto
Oleg Kuczerenko
Zapasy
styl klasyczny waga do 48 kg w finale pokonał Włocha Vincenzo Maenza[16]
Złoto
Mnacakan Iskandarian
Zapasy
styl klasyczny waga do 74 kg w finale pokonał Józefa Tracza[16]
Złoto
Aleksander Karielin
Zapasy
styl klasyczny waga do 130 kg w finale pokonał Szweda Tomas Johansson[16]
Srebro
Rostysław Zaułycznyj
Boks
waga półciężka do 81 kg w finale przegrał z Niemcem Torstenem Mayem[16]
Srebro
Hryhorij Misutin
Gimnastyka
wielobój mężczyzn indywidualnie 58,925 pkt[1]
Srebro
Hryhorij Misutin
Gimnastyka
ćwiczenia wolne mężczyzn 9,787 pkt[1]
Srebro
Hryhorij Misutin
Gimnastyka
skok przez konia mężczyzn 9,781 pkt[1]
Srebro
Hryhorij Misutin
Gimnastyka
ćwiczenia na drążku mężczyzn 9,837 pkt[1]
Srebro
Tatjana Gucu
Gimnastyka
ćwiczenia na poręczach kobiet 9,975 pkt[2]
Srebro
Michał Śliwiński
Kajakarstwo
C-1 500 m mężczyzn 1:51,40 min[5]
Srebro
Olha Bryzhina
Lekkoatletyka
bieg na 400 m kobiet 49,05 s[7]
Srebro
Lilia Nurutdinowa
Lekkoatletyka
bieg na 800 m kobiet 1:55,99 min[7]
Srebro
Ludmiła Rogaczowa
Lekkoatletyka
bieg na 1500 m kobiet 3:56,91 min[7]
Srebro
Tetiana Samolenko
Lekkoatletyka
bieg na 3000 m kobiet 8:46,85 min[7]
Srebro
Olga Bogosłowska, Galina Malczugina, Marina Trandienkowa, Irina Priwałowa
Lekkoatletyka
sztafeta 4 x 100 m kobiet 42,16 s[7]
Srebro
Jelena Nikołajewa
Lekkoatletyka
chód na 10 km kobiet 44:33 min[7]
Srebro
Inesa Kraweć
Lekkoatletyka
skok w dal kobiet 7,12 m[7]
Srebro
Natalja Szykolenko
Lekkoatletyka
rzut oszczepem kobiet 68,26 m[7]
Srebro
Irina Biełowa
Lekkoatletyka
siedmiobój kobiet 6845 pkt[7]
Srebro
Igor Trandienkow
Lekkoatletyka
skok o tyczce mężczyzn 5,80 m[9]
Srebro
Ihar Astapkowicz
Lekkoatletyka
rzut młotem mężczyzn 81,96 m[9]
Srebro
Eduard Zenowka, Anatoli Starostin, Dmitri Swatkowskij
Pięciobój nowoczesny
mężczyźni drużynowo 15 924 pkt[17]
Srebro
Władimir Sełkow
Pływanie
200 m stylem grzbietowym mężczyzn 1:58,87 min[11]
Srebro
Pawieł Cznijkin, Giennadij Prigoda, Jurij Baszkatow, Aleksandr Popow
Pływanie
sztafeta 4 x 100 m stylem dowolnym mężczyzn 3:17,56 mini[11]
Srebro
Władimir Sełkow, Wassilij Iwanow, Pawieł Cznijkin, Aleksandr Popow
Pływanie
sztafeta 4 x 100 m stylem zmiennym mężczyzn 3:38,56 min[11]
Srebro
Siergiej Syrcow
Podnoszenie ciężarów
waga do 90 kg mężczyźni 412,5 kg[13]
Srebro
Timur Tajmazow
Podnoszenie ciężarów
waga do 100 kg mężczyźni 402,5 kg[13]
Srebro
Artur Akojew
Podnoszenie ciężarów
waga do 110 kg mężczyźni 430 kg[13]
Srebro
Leonid Taranienko
Podnoszenie ciężarów
waga powyżej 110 kg mężczyźni 425 kg[13]
Srebro
Jewgenjia Artamonowa-Estes, Jelena Batuchtina-Tiurina, Swietłana Korytowa, Natalia Morozowa, Marina Nikulina, Walentina Ogijenko, Irina Smirnowa-Ilczenko, Jelena Owczinnikowa-Czebukina
Siatkówka
turniej kobiet w finale uległy zespołowi Kuby 1:3 (14:16, 15:12, 12:15, 13:15)[18]
Srebro
Irina Laszko
Skoki do wody
trampolina 3 m kobiety 514,14 pkt[19]
Srebro
Jelena Miroszina
Skoki do wody
wieża 10 m kobiety 411,63 pkt[19]
Srebro
Siergiej Pyżjanow
Strzelectwo
Pistolet pneumatyczny 10 m mężczyzn 684,1 pkt[15]
Srebro
Anatoli Asrabajew
Strzelectwo
Ruchoma tarcza 10 m mężczyzn 672 pkt[15]
Srebro
Serhij Holubićkyj
Szermierka
floret mężczyzn indywidualnie w finale uległ Francuzowi Philippe Omnès 2:5[16]
Srebro
Pawieł Kołobkow
Szermierka
szpada mężczyzn indywidualnie w finale uległ Francuzowi Éricowi Srecki 2:5[16]
Srebro
Sergei Smal
Zapasy
styl wolny waga do 57 kg w finale przegrał z Kubańczykiem Alejandro Puerto[16]
Srebro
Elmadi Jabraiłow
Zapasy
styl wolny waga do 82 kg w finale przegrał z Amerykaninem Kevinem Jacksonem[16]
Srebro
Alfred Ter-Mkrtczjan
Zapasy
styl klasyczny waga do 52 kg w finale przegrał z Norwegiem Jonem Rønningen[16]
Srebro
Sergiej Martynow
Zapasy
styl klasyczny waga do 62 kg w finale przegrał z Turkiem Mehmetem Akif Pirimem[16]
Srebro
Islam Duguszijew
Zapasy
styl klasyczny waga do 68 kg w finale przegrał z Węgrem Attilem Repka
Brąz
Ramaz Paliani
Boks
waga piórkowa do 57 kg w półfinale przegrał z Hiszpanem Faustino Reyesem[16]
Brąz
Walery Belenki
Gimnastyka
wielobój mężczyzn indywidualnie 58,625 pkt[1]
Brąz
Ihor Korobcziński
Gimnastyka
ćwiczenia na poręczach mężczyzn 9,800 pkt[1]
Brąz
Tatjana Gucu
Gimnastyka
ćwiczenia wolne kobiet 9,912 pkt[2]
Brąz
Tatiana Łysenko
Gimnastyka
skok przez konia kobiet 9,912 pkt[2]
Brąz
Oksana Skaldina
Gimnastyka artystyczna
indywidualnie 57,912 pkt[3]
Brąz
Elena Pietrowa
Judo
waga do 61 kg kobiet w walce o brązowy medal pokonała Koreankę Koo Hyun-sook[4]
Brąz
Dmitrij Sergiejew
Judo
waga do 95 kg mężczyzn w walce o brązowy medal pokonał Pawła Nastulę[4]
Brąz
Irina Priwałowa
Lekkoatletyka
bieg na 100 m kobiet 10,84 s[7]
Brąz
Wiaczesław Łycho
Lekkoatletyka
pchnięcie kulą mężczyzn 20,94 m[9]
Brąz
Igor Nikulin
Lekkoatletyka
rzut młotem mężczyzn 81,38 m[9]
Brąz
Natalia Walejewa
Łucznictwo
kobiety indywidualnie w pojedynku o brązowy medal pokonała Chinkę Xiazozhu Wang 104:102 pkt[16]
Brąz
Ludmiła Arjżannikowa, Chatuna Kuriwiszwili, Natalia Walejewa
Łucznictwo
kobiety drużynowo w pojedynku o brązowy medal pokonały zespół Francji 240:222 pkt[16]
Brąz
Eduard Zenowka
Pięciobój nowoczesny
mężczyźni indywidualnie 5361 pkt[17]
Brąz
Natalija Anisimowa, Maryna Bazanowa, Swietłana Bogdanowa, Galina Borzenkowa, Tatjana Dżandżgawa, Tetjana Horb, Ljudmiła Gudz, Jelina Gusewa, Larysa Kiseljowa, Natalja Morskowa, Galina Onoprienko, Swietłana Prjachina
Piłka ręczna
turniej kobiet w meczu o brązowy medal pokonały zespół Niemiec 24:20[20]
Brąz
Dmitrj Apanasenko, Andriej Bielofastow, Jewgienij Szaronow, Dmitrij Gorszkow, Władimir Karabutow, Aleksandr Kolotow, Andrij Kowałenko, Nikołaj Kozłlow. Sergiej Marcoci, Sergiej Naumow, Aleksandr Ogorodnikow, Alexander Tczigir, Aleksiejy WdoWin
Piłka wodna
turniej mężczyzn w meczu o trzecie miejsce pokonali zespół Stanów Zjednoczonych 8:4[21]
Brąz
Nina Żywaniewska, Olga Kiriczenko, Natalia Meschtscherjakowa, Jelena Rudkowskaja
Pływanie
sztafeta 4 x 100 m stylem zmiennym kobiet 4:06,44 min[12]
Brąz
Dmitrij Sautin
Skoki do wody
wieża 10 m mężczyźni 600,15 pkt[22]
Brąz
Władimir Wochmianin
Strzelectwo
pistolet szybkostrzelny 25 m 882 pkt[15]
Brąz
Pawieł Kołobkow, Andriej Szuwałow, Siergiej Krawczuk, Siergiej Kostariew, Walerij Zacharewicz
Szermierka
szpada mężczyzn drużynowo w meczu o 3 miejsce pokonali zespół Francji[16]
Brąz
Tatiana Sadowska
Szermierka
floret kobiet indywidualnie w pojedynku o brązowy medal pokonała Francuzkę Laurence Modaine 5:3[16]
Brąz
Andriej Czerkasow
Tenis ziemny
gra pojedyncza mężczyzn w półfinale uległ Hiszpanowi Jordi Arrese 1:3 (4:6,6:7,6:3,3:6)[23]
Brąz
Leila Meschi Natalla Zwierawa
Tenis ziemny
gra podwójna kobiet w półfinale uległy parze Amerykankom Gigi FernándezMary Joe Fernández 2:0 (4:6,5:7)[24]
Brąz
Jekaterina Chodatowicz-Karsten, Antonina Małczina-Dumchewa-Zelikowich, Tatiana Ustiuszanina, Jelena Chłoptsiewa
Wioślarstwo
czwórka podwójna kobiet 6:25,07 min[25]
Brąz
Wugar Orudżow
Zapasy
styl wolny waga do 48 kg w walce o brązowy medal pokonał Rumuna Romica Rosovana[16]
Brąz
Dawid Gobedżiszwili
Zapasy
styl wolny waga do 130 kg w walce o brązowy medal pokonał Turka Mahmuta Demira[16]
Brąz
Daulet Turlichanow
Zapasy
styl klasyczny waga do 82 kg w walce o brązowy medal pokonał Szweda Magnusa Fredrikssona[16]
Brąz
Gogi Koguaszwili
Zapasy
styl klasyczny waga do 90 kg w walce o brązowy medal pokonał Szweda Mikaela Ljungberga[16]
Brąz
Siergiej Demiaszkiewicz
Zapasy
styl klasyczny waga do 100 kg w walce o brązowy medal pokonał Andrzeja Wrońskiego[16]

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l Gymnastics - Olympic Games - Artistic Gymnastics 1992 - results Men, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  2. a b c d e f Gymnastics - Olympic Games - Artistic Gymnastics 1992 - results Women, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  3. a b Gymnastics - Olympic Games - Rhythmic Gymnastics 1992 - results, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  4. a b c d Olympic Games Barcelona 1992 Spain, Judoinside.com [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  5. a b Canoeing - Olympic Games - Flatwater 1992 - results Men, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  6. Basketball - Women’s Olympic Games - Final 1992 results, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  7. a b c d e f g h i j k l m n Athletics - Olympic Games 1992 - results Women, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  8. a b Brała udział w biegach eliminacyjnych
  9. a b c d e f g Athletics - Olympic Games 1992 - results Men, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  10. Handball - Men's Olympic Games Final 1992 results, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  11. a b c d e f g h Swimming - Olympic Games 1992 results Men's, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  12. a b Swimming - Olympic Games 1992 results Women’s, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  13. a b c d e f g h i Weightlifting - Olympic Games 1992 results Men's, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  14. a b Shooting sports - Olympic Games 1992 results Women, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  15. a b c d e f Shooting sports - Olympic Games 1992 results Men, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  16. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x LA84 Foundation - official olympic reports, la84foundation.org [dostęp 2012-07-19] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-16] (ang.).
  17. a b Modern Pentathlon - Olympic Games 1992 - results, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  18. Volleyball - Women’s Olympic Games Final 1992 results, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  19. a b Diving - Olympic Games 1992 results Women’s, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  20. Handball - Women’s Olympic Games Final 1992 results, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  21. Water Polo - Men's Olympic Games Final 1992 results, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  22. Diving - Olympic Games 1992 results Men's, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  23. Tennis - Tournament Men's Olympic Games 1992, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  24. Olympic Games - Tournament Women’s Doubles 1992, the-sports.org [dostęp 2012-07-19] (ang.).
  25. World Rowing Results, worldrowing.com [dostęp 2012-07-19] (ang.).

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Wspólna reprezentacja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1992
Listen to this article