Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1956 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1956.

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1956

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1956
Kod MKOl URS
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1956
Cortina d’Ampezzo
Chorąży Oleg Gonczarienko
Liczba zawodników 53 w 19 konkurencjach w 6 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 1.
Złoto
7
Srebro
3
Brąz
6
Razem
16

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1956 reprezentowało 53 zawodników: 47 mężczyzn i sześć kobiet. Był to debiut reprezentacji Związku Radzieckiego na zimowych igrzyskach olimpijskich. Reprezentanci Związku Radzieckiego zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
Złoto
Fiodor Tierientjew
Pawieł Kołczin
Nikołaj Anikin
Władimir Kuzin
Biegi narciarskie
Sztafeta 4 × 10 km mężczyzn 2:15:30,0 h[1]
Złoto
Lubow Kozyriewa
Biegi narciarskie
bieg na 10 km kobiet 38:11,0 min[2]
Złoto
Nikołaj Puczkow
Grigorij Mkrtyczan
Nikołaj Sołogubow
Nikołaj Triegubow
Dmitrij Ukołow
Gienrich Sidorienko
Jewgienij Babicz
Wiktor Szuwałow
Wsiewołod Bobrow
Jurij Kryłow
Aleksandr Uwarow
Walentin Kuzin
Jurij Pantiuchow
Aleksiej Guryszew
Nikołaj Chłystow
Alfred Kuczewski
Wiktor Nikiforow
Hokej na lodzie
turniej mężczyzn
Złoto
Jewgienij Griszyn
Łyżwiarstwo szybkie
bieg na 500 m mężczyzn 40,2 s[3]
Złoto
Jewgienij Griszyn
Łyżwiarstwo szybkie
bieg na 1500 m mężczyzn 2:08,6 min[3]
Złoto
Jurij Michajłow
Łyżwiarstwo szybkie
bieg na 1500 m mężczyzn 2:08,6 min[3]
Złoto
Boris Szyłkow
Łyżwiarstwo szybkie
bieg na 5000 m mężczyzn 7:48,7 min[3]
Srebro
Radja Jeroszyna
Biegi narciarskie
bieg na 10 km kobiet 38:16,0 min[2]
Srebro
Lubow Kozyriewa
Alewtina Kołczina
Radja Jeroszyna
Biegi narciarskie
sztafeta 3 × 5 km kobiet 1:09:28,0 h[2]
Srebro
Rafael Gracz
Łyżwiarstwo szybkie
bieg na 500 m mężczyzn 40,8 s[3]
Brąz
Pawieł Kołczin
Biegi narciarskie
bieg na 15 km mężczyzn 50:17,0 min[1]
Brąz
Pawieł Kołczin
Biegi narciarskie
bieg na 30 km mężczyzn 1:45:45,0 h[1]
Brąz
Fiodor Tierientjew
Biegi narciarskie
bieg na 50 km mężczyzn 2:53:32,0 h[1]
Brąz
Oleg Gonczarienko
Łyżwiarstwo szybkie
bieg na 5000 m mężczyzn 7:57,6 min[3]
Brąz
Oleg Gonczarienko
Łyżwiarstwo szybkie
bieg na 10 000 m mężczyzn 16:42,3 min[3]
Brąz
Jewgienija Sidorowa
Narciarstwo alpejskie
slalom specjalny kobiet 1:56,7 min[4]

Skład kadry

Biegi narciarskie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Pawieł Kołczin Bieg na 15 km 50:17,0
Nikołaj Anikin 50:58,0 7.
Władimir Kuzin 51:36,0 10.
Minnewali Galijew 52:49,0 18.
Pawieł Kołczin Bieg na 30 km 1:45:45,0
Anatolij Szeluchin 1:45:46,0 4.
Władimir Kuzin 1:46:09,0 5.
Fiodor Tierientjew 1:46:43,0 6.
Fiodor Tierientjew Bieg na 50 km 2:53:32,0
Anatolij Szeluchin 2:56:40,0 5.
Pawieł Kołczin 2:58:00,0 6.
Wiktor Baranow 3:03:55,0 7.
Fiodor Tierientjew
Pawieł Kołczin
Nikołaj Anikin
Władimir Kuzin
Sztafeta 4 × 10 km 2:15:30,0

Kobiety

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Lubow Kozyriewa Bieg na 10 km 38:11,0
Radja Jeroszyna 38:16,0
Alewtina Kołczina 38:46,0 4.
Anna Kaaleste 40:29,0 9.
Lubow Kozyriewa
Alewtina Kołczina
Radja Jeroszyna
Sztafeta 3 × 5 km 1:09:28,0

Hokej na lodzie

Reprezentacja mężczyzn

  • Jurij Kryłow
  • Aleksandr Uwarow
  • Walentin Kuzin
  • Jurij Pantiuchow
  • Aleksiej Guryszew
  • Nikołaj Chłystow
  • Alfred Kuczewski
  • Wiktor Nikiforow

Reprezentacja Związku Radzieckiego brała udział w rozgrywkach grupy C turnieju olimpijskiego zajmując w niej pierwsze miejsce i awansując do rundy finałowej. W rundzie finałowej reprezentacja ZSRR zajęła pierwsze miejsce, zdobywając złoty medal.

Grupa C

Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + - +/-
 ZSRR 2 2 0 0 15 4 +9 4
 Szwecja 2 1 0 1 7 10 -3 2
 Szwajcaria 2 0 0 2 8 16 -8 0

Wyniki

27 stycznia 1956 ZSRR  5:1  Szwecja Olympic Ice Stadium

29 stycznia 1956 ZSRR  10:3  Szwajcaria Olympic Ice Stadium

Tabela końcowa

Grupa finałowa

Drużyna M Mecze Bramki Pkt Uwagi
W R P + - +/-
 ZSRR 5 5 0 0 25 5 +20 10
 Stany Zjednoczone 5 4 0 1 26 12 +14 8
 Kanada 5 3 0 2 23 11 +12 6
 Szwecja 5 2 1 3 10 17 -7 3
 Czechosłowacja 5 1 0 4 20 30 -10 2
 Niemcy 5 0 1 4 6 35 -29 1

Wyniki

30 stycznia 1956 ZSRR  4:1  Szwecja Olympic Ice Stadium

31 stycznia 1956 ZSRR  8:0  Niemcy Olympic Ice Stadium

2 lutego 1956 ZSRR  7:4  Czechosłowacja Olympic Ice Stadium

3 lutego 1956 ZSRR  4:0  Stany Zjednoczone Olympic Ice Stadium

4 lutego 1956 Kanada  0:2  ZSRR Olympic Ice Stadium

Kombinacja norweska

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Bieg narciarski Skoki narciarskie Łącznie Pozycja
Czas biegu Pozycja Punkty Skok 1 Nota Skok 2 Nota Skok 3 Nota Punkty Pozycja
Nikołaj Gusakow Indywidualnie 58:17,0 8. 232,3 67,0 98,0 72,5 102,0 70,0 98,0 200,0 14. 432,3 7.
Leonid Fiodorow 59:17,0 12. 228,5 70,5 101,0 71,0 100,0 69,0 98,0 201,0 12. 429,3 10.
Jurij Moszkin 1:04:18,0 31. 209,1 75,5 110,5 79,5 83,5 77,0 107,0 217,5 1. 426,6 13.
Uno Kajak 1:00:48,0 18. 222,6 59,0 84,0 64,5 92,0 66,5 94,5 186,5 27. 409,1 26.

Łyżwiarstwo szybkie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1500 m Bieg na 5000 m Bieg na 10 000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Jewgienij Griszyn 40,2
2:08,6
Rafael Gracz 40,8
Jurij Siergiejew 41,1 4.
Jurij Michajłow Nie ukończył biegu 2:08,1
Robert Mierkułow 2:10,3 5.
Boris Szyłkow 2:11,9 8. 7:48,7
Oleg Gonczarienko 7:57,6
16:42,3
Dimitrij Sakunienko 8:10,5 16.
Boris Jakimow 8:12,6 19. 16:59,7 7.
Boris Cybin 17:03,4 9.
Władimir Sziłykowski 17:17,6 16.

Narciarstwo alpejskie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas Pozycje Czas 1-go przejazdu Czas 2-go przejazdu Czas łączny Pozycja
Aleksandr Fiłatow 3:16,6 16. 3:27,8 33. 1:33,5 2:31,0 4:09,5 30.
Wiktor Taljanow 3:26,5 21. 3:45,2 52. 1:49,2 2:06,9 3:56,1 24.
Siergiej Szustow Dyskwalifikacja
Giennadij Czertiszczew Dyskwalifikacja 3:48,9 55.
Jurij Szarkow 3:41,8 46. Dyskwalifikacja Nie ukończył konkurencji
Wiaczesław Mielnikow dyskwalifikacja Nie ukończył konkurencji

Kobiety

Zawodniczka Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas Pozycja Czas 1-go przejazdu Czas 2-go przejazdu Czas łączny Pozycja
Jewgienija Sidorowa 1:59,8 37. 2:31,3 40. 56,9 59,8 1:56,7
Aleksandra Artiomienko 1:51,1 14. 4:04,5 44. Dyskwalifikacja Nie ukończyła konkurencji

Skoki narciarskie

Mężczyźni

Skoczek Skok 1 Skok 2 Nota Pozycja
odległość Nota odległość Nota
Nikołaj Szamow 77,0 103,0 74,5 98,0 201,0 16.
Koba Cakadze 80,5 107,0 82,5 78,0 185,0 30.
Jurij Moszkin 73,0 91,5 74,0 92,5 184,0 34.

Przypisy

  1. a b c d Cross Country Skiing Olympic Games 1956 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-07-05].
  2. a b c Cross Country Skiing Olympic Games 1956 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-07-05].
  3. a b c d e f g Speed skating Olympic Games 1956 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-07-05].
  4. Alpine skiing Olympic Games 1956 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-07-05].

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1956
Listen to this article