Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960.

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960
Kod MKOl USR
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1960
Squaw Valley
Chorąży Nikołaj Sołogubow
Liczba zawodników 62 w 8 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 1.
Złoto
7
Srebro
5
Brąz
9
Razem
21

ZSRR na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960 reprezentowało 62 zawodników: 48 mężczyzn i 14 kobiet. Był to drugi start reprezentacji Związku Radzieckiego na zimowych igrzyskach olimpijskich. Reprezentacja ZSRR zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
Złoto
Marija Gusakowa
Biegi narciarskie
bieg na 10 km kobiet 39:46,6 min[1]
Złoto
Jewgienij Griszyn
Łyżwiarstwo szybkie
bieg na 500 m mężczyzn 40,2 s[2]
Złoto
Wiktor Kosiczkin
Łyżwiarstwo szybkie
bieg na 5000 m mężczyzn 7:51,3 min[2]
Złoto
Jewgienij Griszyn
Łyżwiarstwo szybkie
bieg na 1500 m mężczyzn 2:10,4 min[2]
Złoto
Kłara Gusiewa
Łyżwiarstwo szybkie
bieg na 1000 m kobiet 1:34,1 min[3]
Złoto
Lidija Skoblikowa
Łyżwiarstwo szybkie
bieg na 1500 m kobiet 2:25,2 min[3]
Złoto
Lidija Skoblikowa
Łyżwiarstwo szybkie
bieg na 3000 m kobiet 5:14,3 min[3]
Srebro
Lubow Baranowa
Biegi narciarskie
bieg na 10 km kobiet 40:04,2 min[1]
Srebro
Radja Jeroszyna
Marija Gusakowa
Lubow Baranowa
Biegi narciarskie
Sztafeta 3 x 5 km kobiet 57:51,0 min[1]
Srebro
Wiktor Kosiczkin
Łyżwiarstwo szybkie
bieg na 10 000 m mężczyzn 15:49,2 min[2]
Srebro
Natalja Donczenko
Łyżwiarstwo szybkie
bieg na 500 m kobiet 46,0 s[3]
Srebro
Walentina Stienina
Łyżwiarstwo szybkie
bieg na 3000 m kobiet 5:16,9 min[3]
Brąz
Aleksandr Priwałow
Biathlon
Bieg na 20 km mężczyzn 1:34:54,2 h[4]
Brąz
Nikołaj Anikin
Biegi narciarskie
bieg na 30 km mężczyzn 1:52:28,2 h[5]
Brąz
Anatolij Szeluchin
Giennadij Waganow
Aleksiej Kuzniecow
Nikołaj Anikin
Biegi narciarskie
sztafeta 4 x 10 km mężczyzn 2:21:21,6 h[5]
Brąz
Radja Jeroszyna
Biegi narciarskie
Bieg na 10 km kobiet 40:06,0 min[1]
Brąz
Jewgienij Jorkin
Nikołaj Sołogubow
Jurij Baulin
Aleksandr Almietow
Konstantin Łoktiew
Wieniamin Aleksandrow
Gienrich Sidorienkow
Alfred Kuczewski
Michaił Byczkow
Władimir Griebiennikow
Jurij Cicinow
Wiktor Jakuszew
Jewgienij Groszew
Stanisław Pietuchow
Wiktor Priażnikow
Nikołaj Puczkow
Nikołaj Karpow
Hokej na lodzie
turniej mężczyzn
Brąz
Nikołaj Gusakow
Kombinacja norweska
indywidualnie 452,000 pkt[6]
Brąz
Rafael Gracz
Łyżwiarstwo szybkie
bieg na 500 m 40,4 s[2]
Brąz
Boris Stienin
Łyżwiarstwo szybkie
bieg na 1500 m mężczyzn 2:11,5 min[2]
Brąz
Tamara Ryłowa
Łyżwiarstwo szybkie
bieg na 1000 m kobiet 1:34,8 min[3]

Skład kadry

Biathlon

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas biegu Kary Łączny czas Pozycja
Aleksandr Priwałow Bieg na 20 km 1:28:54,2 6 1:34:54,2
Władimir Miełanjin 1:27:42,4 8 1:35:42,4 4.
Walentin Pszenicyn 1:30:45,8 6 1:36:45,,8 5.
Dimitrij Sokołow 1:28:16,7 10 1:38:36,7 6.

Biegi narciarskie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Giennadij Waganow Bieg na 15 km 52:18,0 4.
Nikołaj Anikin 52:55,0 10.
Aleksandr Gubin 53:29,1 15.
Pawieł Morszczinin 53:36,6 16.
Nikołaj Anikin Bieg na 30 km 1:52:28,2
Giennadij Waganow 1:52:49,2 4.
Aleksiej Kuzniecow 1:54:23,9 8.
Anatolij Szeluchin 1:58:21,3 15.
Giennadij Waganow Bieg na 50 km 3:05:27,6 7.
Nikołaj Anikin 3:10:13,9 13.
Aleksiej Kuzniecow 3:11:47,0 15.
Iwan Lubimow 3:25:06,4 19.
Anatolij Szeluchin
Giennadij Waganow
Aleksiej Kuzniecow
Nikołaj Anikin
Sztafeta 4 × 10 km 2:21:21,6

Kobiety

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Marija Gusakowa Bieg na 10 km 39:46,6
Lubow Baranowa 40:04,2
Radja Jeroszyna 40:06,0
Alewtina Kołczina 40:12,6 4.
Radja Jeroszyna
Marija Gusakowa
Lubow Baranowa
Sztafeta 3 × 5 km 57:51,0

Hokej na lodzie

Reprezentacja mężczyzn

  • Jewgienij Jorkin
  • Nikołaj Sołogubow
  • Jurij Baulin
  • Aleksandr Almietow
  • Konstantin Łoktiew
  • Wieniamin Aleksandrow
  • Gienrich Sidorienkow
  • Alfred Kuczewski
  • Michaił Byczkow
  • Władimir Griebiennikow
  • Jurij Cicinow
  • Wiktor Jakuszew
  • Jewgienij Groszew
  • Stanisław Pietuchow
  • Wiktor Priażnikow
  • Nikołaj Puczkow
  • Nikołaj Karpow

Reprezentacja Związku Radzieckiego w rundzie eliminacyjnej brała udział w rozgrywkach grupy C zajmując w niej pierwsze miejsce i awansując do rundy finałowej. W rundzie finałowej zajęła trzecie miejsce zdobywając brązowy medal.

Runda eliminacyjna

Grupa C

Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + - +/-
 ZSRR 2 2 0 0 16 4 +12 4
 Niemcy 2 1 0 1 4 9 -5 2
 Finlandia 2 0 0 0 5 12 -7 0

Wyniki

19 lutego 1960 ZSRR  8:0  Niemcy

20 lutego 1960 ZSRR  8:4  Finlandia

Runda finałowa

Drużyna M Mecze Bramki Pkt Uwagi
W R P + - +/-
 Stany Zjednoczone 5 5 0 0 29 11 +19 10
 Kanada 5 4 0 1 31 12 +17 8
 ZSRR 5 2 1 2 24 19 +5 5
 Czechosłowacja 5 2 0 3 21 23 -2 4
 Szwecja 5 1 1 3 19 19 0 3
 Niemcy 5 0 0 5 5 45 -40 0

Wyniki

22 lutego 1960 ZSRR  8:5  Czechosłowacja

24 lutego 1960 ZSRR  2:2  Szwecja

25 lutego 1960 ZSRR  7:1  Niemcy

27 lutego 1960 Stany Zjednoczone  3:2  ZSRR

28 lutego 1960 Kanada  8:5  ZSRR

Kombinacja norweska

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Bieg narciarski Skoki narciarskie Łącznie Pozycja
Czas biegu Pozycja Punkty Skok 1 Nota Skok 2 Nota Skok 3 Nota Punkty Pozycja
Nikołaj Gusakow Indywidualnie 58:29,4 1. 240,000 62,5 104,5 64,5 102,5 66,0 107,5 212,0 10. 452,000
Dmitrij Koczkin 1:01:32,1 11. 228,194 64,0 109,5 64,5 105,0 67,0 110,0 219,5 2. 447,694 5.
Michaił Priakin 1:00:25,7 9. 232,452 54,5 91,0 59,5 98,5 62,0 102,0 200,5 21. 432,952 12.
Leonid Fiodorow 1:02:13,1 15. 225,548 55,0 91,5 62,0 100,5 62,5 101,5 202,0 17. 427,548 16.

Łyżwiarstwo figurowe

Zawodnik Konkurencja Nota Pozycja
Nina Żuk
Stanisław Żuk
Pary sportowe 72,3 6.
Ludmiła Biełousowa
Oleg Protopopow
68,6 9.

Łyżwiarstwo szybkie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1500 m Bieg na 5000 m Bieg na 10 000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Jewgienij Griszin 40,2
2:10,4
Rafael Gracz 40,4
Giennadij Woronin 40,7 5. 2:14,7 12.
Jurij Małyszew 41,2 10.
Boris Stienin 2:11,5
Lew Zajcew 2:22,1 31.
Wiktor Kosiczkin 7:51,3
15:49,2
Walerij Kotow 8:05,4 5.
Oleg Gonczarienko 8:06,6 6.
Władimir Sziłykowski 17:13,9 20.
Nikolajs Štelbaums Nie ukończył biegu

Kobiety

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1000 m Bieg na 1500 m Bieg na 3000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Natalja Donczenko 46,0
Tamara Ryłowa 46,2 4. 1:34,8
5:30,0 9.
Kłara Gusiewa 46,8 6. 1:34,1
2:28,7 4.
Lidija Skoblikowa 1:35,3 4. 2:25,2
5:14,3
Walentina Stienina 2:29,2 5. 5:16,9

Narciarstwo alpejskie

Kobiety

Zawodniczka Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas Pozycja Czas 1-go przejazdu Czas 2-go przejazdu Czas łączny Pozycja
Stalina Diemidowa 1:46,5 19. 1:45,7 21. 58,5 59,9 1:58,4 7.
Lubow Wołkowa 1:49,2 23. 1:48,9 30. 1:00,8 1:16,5 2:17,3 30.
Jewgienija Sidorowa 1:46,7 20. 1:50,0 31. 1:03,3 1:01,0 2:04,3 18.

Skoki narciarskie

Mężczyźni

Skoczek Skok 1 Skok 2 Nota Pozycja
odległość Nota odległość Nota
Nikołaj Kamienski 90,5 110,2 79,0 106,7 216,9 4.
Koba Cakadze 89,0 107,0 79,5 104,1 211,1 9.
Nikołaj Szamow 85,5 103,2 80,5 107,4 210,6 10.
Leonid Fiodorow 83,0 97,2 73,0 95,9 193,1 27.

Przypisy

  1. a b c d Cross Country skiing - Olympic Games 1960 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-07-15].
  2. a b c d e f Speed Skating Olympic Games 1960 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-07-15].
  3. a b c d e f Speed Skating Olympic Games 1960 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-07-15].
  4. Biathlon - Olympic Games 1960 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-07-15].
  5. a b Cross Country skiing - Olympic Games 1960 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-07-15].
  6. Nordic combined - Olympic Games 1960 results (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-07-15].

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1960
Listen to this article