Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968.

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968
Kod MKOl URS
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1968
Grenoble
Chorąży Wiktor Mamatow
Liczba zawodników 74 w 30 konkurencjach w 8 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 2.
Złoto
5
Srebro
5
Brąz
3
Razem
13

ZSRR na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968 reprezentowało 74 zawodników: 54 mężczyzn i 20 kobiet. Był to czwarty start reprezentacji Związku Radzieckiego na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
Złoto
Aleksandr Tichonow
Nikołaj Puzanow
Wiktor Mamatow
Władimir Gundarcew
Biathlon
Sztafeta 4 × 7,5 km mężczyzn 2:13:02,4 h[1]
Złoto
Wiktor Zinger
Wiktor Konowalenko
Witalij Dawydow
Oleg Zajcew
Wiktor Blinow
Aleksandr Ragulin
Igor Romiszewski
Wiktor Kuźkin
Boris Majorow
Weniamin Aleksandrow
Wiktor Połupanow
Jewgienij Miszakow
Anatolij Firsow
Anatolij Ionow
Władimir Wikułow
Jewgienij Zimin
Wiaczesław Starszynow
Jurij Moisiejew
Hokej na lodzie
Turniej mężczyzn
Złoto
Ludmiła Biełousowa
Oleg Protopopow
Łyżwiarstwo figurowe
Pary sportowe 315,2 pkt[2]
Złoto
Ludmiła Titowa
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 500 m kobiet 46,1 s[3]
Złoto
Władimir Biełousow
Skoki narciarskie
skocznia normalna K-90 231,3 pkt[4]
Srebro
Aleksandr Tichonow
Biathlon
Bieg na 20 km mężczyzn 1:14:40,4 h[1]
Srebro
Wiaczesław Wiedienin
Biegi narciarskie
Bieg na 50 km mężczyzn 2:29:05,5 h[5]
Srebro
Galina Kułakowa
Biegi narciarskie
Bieg na 5 km kobiet 16:48,4 min[6]
Srebro
Tatjana Żuk
Aleksandr Gorielik
Łyżwiarstwo figurowe
Pary sportowe 312,3 pkt[2]
Srebro
Ludmiła Titowa
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 1000 m kobiet 1:32,9 min[3]
Brąz
Władimir Gundarcew
Biathlon
Bieg na 20 km mężczyzn 1:18:27,4 h[1]
Brąz
Alewtina Kołczina
Biegi narciarskie
Bieg na 5 km kobiet 16:51,6 min[6]
Brąz
Alewtina Kołczina
Rita Aczkina
Galina Kułakowa
Biegi narciarskie
Sztafeta 3 × 5 km kobiet 58:13,6 min[6]

Skład kadry

Biathlon

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas biegu Kary Łączny czas Pozycja
Aleksandr Tichonow Bieg na 20 km 1:12:40,4 2:00 1:14:40,4
Władimir Gundarcew 1:16:27,4 2:00 1:18:27,4
Nikołaj Puzanow 1:17:14,5 3:00 1:20:14,5 6.
Wiktor Mamatow 1:19:20,8 1:00 1:20:20,8 7.
Aleksandr Tichonow
Nikołaj Puzanow
Wiktor Mamatow
Władimir Gundarcew
Sztafeta 4 × 7,5 km 2:13:02,4 2 2:13:02,4

Biegi narciarskie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Walerij Tarakanow Bieg na 15 km 49:04,4 9.
Anatolij Akientiew 50:19,9 16.
Władimir Woronkow 50:40,7 22.
Fiodor Simaszow 51:05,3 26.
Władimir Woronkow Bieg na 30 km 1:37:10,8 4.
Anatolij Akientiew 1:37:52,4 10.
Wiaczesław Wiedienin 1:38:36,1 14.
Walerij Tarakanow 1:39:25,0 17.
Wiaczesław Wiedienin Bieg na 50 km 2:29:02,5
Władimir Woronkow 2:33:07,3 16.
Anatolij Akientiew 2:34:54,5 20.
Igor Woronczichin 2:40:48,2 31.
Władimir Woronkow
Anatolij Akientiew
Walerij Tarakanow
Wiaczesław Wiedienin
Sztafeta 4 × 10 km 2:10:57,2 4

Kobiety

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Galina Kułakowa Bieg na 5 km 16:48,4
Alewtina Kołczina 16:51,6
Rita Aczkina 16:55,1 6.
Alewtina Olunina 17:43,2 20.
Galina Kułakowa Bieg na 10 km 38:26,7 6.
Alewtina Kołczina 38:52,9 7.
Alewtina Olunina 39:10,3 11.
Faadija Salimżanowa 39:17,9 13.
Alewtina Kołczina
Rita Aczkina
Galina Kułakowa
Sztafeta 3 × 5 km 58:13,6

Hokej na lodzie

Reprezentacja mężczyzn

Reprezentacja Związku Radzieckiego brała udział w rozgrywkach grupy A turnieju olimpijskiego zajmując w niej 1. miejsce, tym samym zdobywając złoty medal.

Tabela końcowa

Grupa A

Drużyna M Mecze Bramki Pkt Uwagi
W R P + +/-
 ZSRR 7 6 0 1 48 10 +38 12
 Czechosłowacja 7 5 1 1 33 17 +16 11
 Kanada 7 5 0 2 28 15 +13 10
 Szwecja 7 4 1 2 23 18 +5 9
 Finlandia 7 3 1 3 17 23 -6 7
 Stany Zjednoczone 7 2 1 4 23 28 -5 5
 RFN 7 1 0 6 13 39 -26 2
 NRD 7 0 0 7 13 48 -35 0

Wyniki

6 lutego 1968 ZSRR  8:0  Finlandia

7 lutego 1968 ZSRR  9:0  NRD

9 lutego 1968 ZSRR  10:2  Stany Zjednoczone

11 lutego 1968 ZSRR  9:1  RFN

13 lutego 1968 ZSRR  3:2  Szwecja

15 lutego 1968 Czechosłowacja  5:4  ZSRR

17 lutego 1968 ZSRR  5:0  Kanada

Kombinacja norweska

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Bieg narciarski Skoki narciarskie Łącznie Pozycja
Czas biegu Pozycja Punkty Skok 1 Nota Skok 2 Nota Skok 3 Nota Punkty Pozycja
Robert Makara Indywidualnie 51:09,3 17. 204,12 72,5 109,3 74,0 113,5 74,5 74,1 222,8 5. 426,92 7.
Wiaczesław Driagin 51:22,0 19. 201,58 70,0 106,6 71,5 107,5 74,5 115,3 222,8 5. 424,38 8.
Tõnu Haljand 50:40,5 12. 209,88 68,5 101,0 70,0 101,8 68,0 89,4 202,8 17. 412,68 12.
Michaił Artiuchow 51:32,4 20. 199,50 66,0 94,6 69,0 97,8 67,0 90,7 192,4 26. 391,90 19.

Łyżwiarstwo figurowe

Zawodnik Konkurencja Nota Pozycja
Jelena Szczegłowa Solistki 1670,4 12.
Hałyna Hrżybowśka 1628,5 16.
Siergiej Czetwieruchin Soliści 1737,0 9.
Siergiej Wołkow 1632,0 18.
Ludmiła Biełousowa
Oleg Protopopow
Pary sportowe 315,2
Tatjana Żuk
Aleksandr Gorielik
312,3

Łyżwiarstwo szybkie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1500 m Bieg na 5000 m Bieg na 10 000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Jewgienij Griszyn 40,6 4.
Anatolij Lepioszkin 41,0 11.
Walerij Muratow 41,4 18.
Walerij Kapłan 41,6 21. 2:07,2 12.
Eduard Matusiewicz 2:06,1 8.
Aleksandr Kierczenko 2:07,1 11.
Ants Antson 2:07,2 12.
Walerij Ławruszkin 7:37,9 10. 15:54,8 9.
Stanisław Selanin 7:38,5 11. 15:56,4 10.
Anatolij Maszkow 7:41,9 14. 16:22,1 16.

Kobiety

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1000 m Bieg na 1500 m Bieg na 3000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Ludmiła Titowa 46,1
1:32,9
2:26,8 7.
Irina Jegorowa 46,9 9. 1:34,4 5.
Tatjana Sidorowa 46,9 9.
Lāsma Kauniste 1:35,3 11. 2:25,4 5. 5:16,0 12.
Lidija Skoblikowa 2:27,6 11. 5:08,0 6.
Anna Sablina 5:12,5 8.

Narciarstwo alpejskie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas 1-go przejazdu Czas 2-go przejazdu Czas łączny Pozycje Czas 1-go przejazdu Czas 2-go przejazdu Czas łączny Pozycja
Wasilij Mielnikow Dyskwalifikacja 1:52,42 1:56,55 3:48,97 45. 59,94 59,48 1:54,42 26.
Wiktor Bielakow 2:09,32 40. 1:55,72 1:53,55 3:49,27 46. Odpadł w kwalifikacjach
Andriej Biełokrinkin 2:10,98 49. 1:56,47 1:56,36 3:52,83 52. 1:08,96 58,90 2:07,86 31.

Kobiety

Zawodniczka Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas Pozycja Czas 1-go przejazdu Czas 2-go przejazdu Czas łączny Pozycja
Nina Mierkułowa 1:48,04 27. 2:12,71 40. Dyskwalifikacja Nie ukończyła konkurencji
Alfina Suchanowa 1:48,74 29. 2:06,48 34. 49,57 52,01 1:41,58 25.
Galina Sidorowa 1:51,74 35. 2:12,01 39. 49,63 53,26 1:42,89 26.
Irina Turundajewska Dyskwalifikacja 46,60 51,66 1:38,26 19.

Skoki narciarskie

Mężczyźni

Konkurencja Skoczek Skok 1 Skok 2 Nota Pozycja
odległość Nota odległość Nota
Skocznia normalna K-70 Władimir Biełousow 73,5 102,9 73,0 104,6 207,5 8
Garij Napałkow 75,0 104,3 73,0 101,1 205,4 14.
Władimir Smirnow 69,5 89,5 70,0 (upadek) 58,8 148,3 55.
Anatolij Żegłanow 79,5 110,0 74,5 101,5 211,5 6.
Skocznia duża K-90 Władimir Biełousow 101,5 118,0 98,5 113,3 231,3
Anatolij Żegłanow 99,0 108,5 92,0 97,2 205,7 8.
Garij Napałkow 96,5 107,0 90,5 96,1 203,1 11.
Władimir Smirnow 88,0 89,1 83,5 80,8 169,9 41.

Przypisy

  1. a b c Biathlon – Olympic Games 1968 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-09-30].
  2. a b Figure Skating – Olympic Games 1968 results Mixed (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-09-30].
  3. a b Speed skating – Olympic Games 1968 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-09-30].
  4. Ski jumping – Olumpic Games 1968 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-09-30].
  5. Cross country skiing – Olympic Games 1968 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-09-30].
  6. a b c Cross country skiing – Olympic Games 1968 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-09-30].

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968
Listen to this article