Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972.

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972
Kod MKOl URS
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1972
Sapporo
Chorąży Wiaczesław Wiedienin
Liczba zawodników 76 w 33 konkurencjach w 9 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 1.
Złoto
8
Srebro
5
Brąz
3
Razem
16

ZSRR na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972 reprezentowało 76 zawodników: 55 mężczyzn i 21 kobiet. Był to piąty start reprezentacji ZSRR na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
Złoto
Aleksandr Tichonow
Rinat Safin
Iwan Biakow
Wiktor Mamatow
Biathlon
Sztafeta 4 × 7,5 km mężczyzn 1:51:44,92 h[1]
Złoto
Wiaczesław Wiedienin
Biegi narciarskie
Bieg na 30 km mężczyzn 1:36:31,15 h[2]
Złoto
Władimir Woronkow
Jurij Skobow
Fiodor Simaszow
Wiaczesław Wiedienin
Biegi narciarskie
Sztafeta 4 × 10 km mężczyzn 2:04:47,94 h[2]
Złoto
Galina Kułakowa
Biegi narciarskie
Bieg na 5 km kobiet 17:00,50 min[3]
Złoto
Galina Kułakowa
Biegi narciarskie
Bieg na 10 km kobiet 34:17,82 min[3]
Złoto
Lubow Muchaczowa
Alewtina Olunina
Galina Kułakowa
Biegi narciarskie
Sztafeta 3 × 5 km kobiet 48:46,15 min[3]
Złoto
Irina Rodnina
Aleksiej Ułanow
Łyżwiarstwo figurpwe
Pary sportowe 420,4 pkt[4]
Złoto
Władisław Trietjak
Aleksandr Paszkow
Witalij Dawidow
Władimir Łutczenko
Aleksandr Ragulin
Wiktor Kuźkin
Giennadij Cygankow
Walerij Wasiljew
Walerij Charłamow
Jurij Blinow
Władimir Pietrow
Anatolij Firsow
Aleksandr Malcew
Władimir Szadrin
Boris Michajłow
Władimir Wikułow
Aleksandr Jakuszew
Igor Romaniszewski
Jewgienij Miszakow
Jewgienij Zimin
Hokej na lodzie
Turniej mężczyzn
Srebro
Fiodor Simaszow
Biegi narciarskie
Bieg na 15 km mężczyzn 46:00,84 min[2]
Srebro
Alewtina Olunina
Biegi narciarskie
Bieg na 10 km kobiet 34:54,11 min[3]
Srebro
Siergiej Czetwieruchin
Łyżwiarstwo figurowe
Soliści 2672,4 pkt
Srebro
Ludmiła Smirnowa
Andriej Surajkin
Łyżwiarstwo figurowe
Pary sportowe 419,4 pkt[4]
Srebro
Wiera Krasnowa
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 500 m kobiet 44,01 s[5]
Brąz
Wiaczesław Wiedienin
Biegi narciarskie
Bieg na 50 km mężczyzn 2:44:00,19 h[2]
Brąz
Walerij Muratow
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 500 m mężczyzn 39,80 s[6]
Brąz
Ludmiła Titowa
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 500 m kobiet 44,45 s[5]

Skład kadry

Biathlon

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas biegu Kary Łączny czas Pozycja
Aleksandr Tichonow Bieg na 20 km 1:12:48,65 4:00 1:16:48,65 4.
Wiktor Mamatow 1:16:16,26 2:00 1:18:16,26 7.
Rinat Safin 1:15:22,59 7:00 1:22:22,59 19.
Iwan Biakow 1:17:42,78 3:00 1:20:42,78 12.
Aleksandr Tichonow
Rinat Safin
Iwan Biakow
Wiktor Mamatow
Sztafeta 4 × 7,5 km 1:51:44,92 3 1:51:44,92

Biegi narciarskie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Fiodor Simaszow Bieg na 15 km 46:00,84
Jurij Skobow 46:04,59 5.
Władimir Woronkow 46:33,43 12.
Walerij Tarakanow 46:48,32 16.
Wiaczesław Wiedienin Bieg na 30 km 1:36:31,15
Fiodor Simaszow 1:38:22,50 6.
Jurij Skobow 1:40:18,70 15.
Władimir Dołganow 1:40:48,85 16.
Wiaczesław Wiedienin Bieg na 50 km 2:44:00,19
Fiodor Simaszow 2:45:08,93 8.
Iwan Pronin 2:49:45,59 15.
Iwan Garanin 2:50:00,78 17.
Władimir Woronkow
Jurij Skobow
Fiodor Simaszow
Wiaczesław Wiedienin
Sztafeta 4 × 10 km 2:04:47,94

Kobiety

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Galina Kułakowa Bieg na 5 km 17:00,50
Alewtina Olunina 17:07,40 4.
Lubow Muchaczowa 17:12,08 6.
Nina Fiodorowa 17:25,62 10.
Galina Kułakowa Bieg na 10 km 34:17,82
Alewtina Olunina 34:54,11
Lubow Muchaczowa 34:58,56 4.
Nina Szebalina 35:54,59 10.
Lubow Muchaczowa
Alewtina Olunina
Galina Kułakowa
Sztafeta 3 × 5 km 48:46,15

Hokej na lodzie

Reprezentacja mężczyzn

Reprezentacja ZSRR w rundzie kwalifikacyjnej miała "wolny" los i tym samym awansowała do grupy finałowej turnieju olimpijskiego, w której zajęła 1. miejsce, broniąc tym samym złotego medalu olimpijskiego zdobytego na poprzednich igrzyskach.

Grupa Finałowa

Drużyna M Mecze Bramki Pkt Uwagi
W R P + +/-
 ZSRR 5 4 1 0 33 13 +20 9
 Stany Zjednoczone 5 3 0 2 18 15 +3 6
 Czechosłowacja 5 3 0 2 26 13 +13 6
 Szwecja 5 2 1 2 17 13 +4 5
 Finlandia 5 2 0 3 14 24 -10 4
 Polska 5 0 0 5 9 39 -30 0

Wyniki

5 lutego 1972 ZSRR  9:3  Finlandia

7 lutego 1972 ZSRR  3:3  Szwecja

9 lutego 1972 ZSRR  7:2  Stany Zjednoczone

10 lutego 1972 ZSRR  9:3  Polska

13 lutego 1972 ZSRR  5:2  Czechosłowacja

Kombinacja norweska

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Bieg narciarski Skoki narciarskie Łącznie Pozycja
Czas biegu Pozycja Punkty Skok 1 Nota Skok 2 Nota Skok 3 Nota Punkty Pozycja
Aleksandr Nosow Indywidualnie 52:08,7 27. 186,430 70,0 80,8 77,5 100,4 79,5 100,9 201,3 3. 387,730 7.
Michaił Artiuchow 50:57,0 12. 197,185 73,5 91,4 70,5 88,2 74,0 91,6 183,0 14. 380,185 11.
Anatolij Zajcew 50:10,4 8. 204,175 63,0 69,6 66,5 78,3 68,0 80,0 158,3 26. 362,475 22.
Wiaczesław Driagin 50:29,4 9. 201,325 55,0 40,8 66,0 72,5 70,0 73,7 146,2 35. 347,525 29.

Łyżwiarstwo figurowe

Zawodnik Konkurencja Nota Pozycja
Marina Sanaja Solistki 2198,6 18.
Siergiej Czetwieruchin Soliści 2672,4
Władimir Kowalow 2521,6 8.
Jurij Owczinnikow 2477,5 12.
Irina Rodnina
Aleksiej Ułanow
Pary sportowe 420,4
Ludmiła Smirnowa
Andriej Surajkin
419,4
Irina Czerniajewa
Wasilij Błagow
399,1 6.

Łyżwiarstwo szybkie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1500 m Bieg na 5000 m Bieg na 10 000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Walerij Muratow 39,80
2:11,83 21.
Walerij Ławruszkin 2:07,16 6. 7:39,26 7. 15:20,08 5.
Władimir Komarow 40,65 14.

Kobiety

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1000 m Bieg na 1500 m Bieg na 3000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Wiera Krasnowa 44,01
Ludmiła Titowa 44,45
1:31,85 4.
Ałła Butowa 45,17 8.
Nina Statkiewicz 1:31,21 5. 2:23,19 6. 5:01,67 5.
Ludmiła Sawrulina 1:33,41 10. 14. 5:06,61 8.
Kapitolina Sieriogina 2:24,29 9. 5:01,88 6.

Narciarstwo alpejskie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas 1-go przejazdu Czas 2-go przejazdu Czas łączny Pozycje Czas 1-go przejazdu Czas 2-go przejazdu Czas łączny Pozycja
Siergiej Griszczenko 2:03,19 46. Nie ukończył konkurencji 1:02,97 59,70 2:02,67 22.

Kobiety

Zawodniczka Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas Pozycja Czas 1-go przejazdu Czas 2-go przejazdu Czas łączny Pozycja
Galina Szichowa 1:43,88 34. 1:43,74 34. 52,07 53,74 1:45,81 19.
Nina Mierkułowa 1:44,48 37. 1:41,18 33. Dyskwalifikacja Nie ukończyła konkurencji
Swietłana Isakowa 1:44,83 39. 1:40,20 31. Nie ukończyła 1-go przejazdu

Saneczkarstwo

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Łącznie Pozycja
Jurij Jegorow Jedynki 55,08 54,58 54,64 53,70 3:38,00 29.
Siergiej Osipow 55,48 55,27 54,06 54,18 3:38,99 33.
Wiktor Iljin 56,12 55,50 55,21 55,25 3:42,08 37.
Jurij Swietkow 1:00,82 55,01 54,08 53,78 3:43,69 41.
Jurij Swietkow
Siergiej Osipow
Dwójki 45,64 45,48 1:31,12 12.
Jurij Jegorow
Wiktor Iljin
45,66 45,53 1:31,19 13.

Kobiety

Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Łącznie Pozycja
Nina Szaszkowa Jedynki 46,18 46,38 46,36 45,46 3:04,38 12.
Nina Ignatiewa 46,82 46,84 46,70 46,09 3:06,45 17.
Natalja Omszewa 47,18 47,39 46,85 46,85 3:08,27 20.

Skoki narciarskie

Mężczyźni

Konkurencja Skoczek Skok 1 Skok 2 Nota Pozycja
odległość Nota odległość Nota
Skocznia normalna K-86 Garij Napałkow 79,5 112,4 76,0 107,8 220,2 7.
Koba Cakadze 77,5 109,7 77,5 110,2 219,9 9.
Jurij Kalinin 78,5 111,8 73,5 99,8 211,6 20.
Anatolij Żegłanow 73,5 102,3 75,0 107,7 210,0 21.
Skocznia duża K-110 Garij Napałkow 99,5 111,3 92,0 98,8 210,1 6.
Siergiej Janin 89,0 93,1 87,0 88,3 181,4 21.
Anatolij Żegłanow 80,5 73,7 90,0 97,0 170,7 32.
Koba Cakadze 93,0 69,7 90,0 95,5 165,2 35.

Przypisy

  1. Biathlon – Olympic Games 1972 results (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-11-01].
  2. a b c d Cross Country Skiing – Olympic Games 1972 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-11-01].
  3. a b c d Cross Country Skiing – Olympic Games 1972 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-11-01].
  4. a b Figure Skating – Olympic Games 1972 results Mixed (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-11-01].
  5. a b Speed Skating – Olympic Games 1972 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-11-01].
  6. Speed Skating – Olympic Games 1972 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-11-01].

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972
Listen to this article