Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1976 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1976.

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1976

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1976
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Kod MKOl URS
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976
Innsbruck
Chorąży Władisław Trietjak
Liczba zawodników 79 w 35 konkurencjach w 9 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 1.
Złoto
13
Srebro
6
Brąz
8
Razem
27

ZSRR na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1976 reprezentowało 79 zawodników: 59 mężczyzn i 20 kobiet. Był to szósty start reprezentacji ZSRR na zimowych igrzyskach olimpijskich. Reprezentacja ZSRR zdobyła 27 medali w tym 13 złotych co jest najlepszym wynikiem w historii startów ZSRR na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
Złoto
Nikołaj Krugłow
Biathlon
Bieg na 20 km mężczyzn 1:14:12,26 h[1]
Złoto
Aleksandr Jelizarow
Iwan Biakow
Nikołaj Krugłow
Aleksandr Tichonow
Biathlon
Sztafeta 4 x 7,5 km mężczyzn 1:57:55,64 h[1]
Złoto
Nikołaj Bażukow
Biegi narciarskie
Bieg na 15 km mężczyzn 43:58,47 min[2]
Złoto
Siergiej Sawieljew
Biegi narciarskie
Bieg na 30 km mężczyzn 1:30:29,38 h[2]
Złoto
Raisa Smietanina
Biegi narciarskie
Bieg na 10 km kobiet 30:13,41 min[3]
Złoto
Nina Fiodorowa
Zinaida Amosowa
Raisa Smietanina
Galina Kułakowa
Biegi narciarskie
Sztafeta 4 x 5 km kobiet 1:07:49,75 h[3]
Złoto
Władisław Trietjak
Aleksandr Sidielnikow
Aleksandr Gusiew
Władimir Łutczenko
Siergiej Babinow
Jurij Łapkin
Walerij Wasiljew
Giennadij Cygankow
Siergiej Kapustin
Wiktor Szalimow
Aleksandr Malcew
Boris Aleksandrow
Boris Michajłow
Aleksandr Jakuszew
Władimir Pietrow
Walerij Charłamow
Władimir Chadrin
Wiktor Żłuktow
Hokej na lodzie
turniej mężczyzn
Złoto
Irina Rodnina
Aleksandr Zajcew
Łyżwiarstwo figurowe
Pary sportowe 140,54 pkt[4]
Złoto
Ludmiła Pachomowa
Aleksandr Gorszkow
Łyżwiarstwo figurowe
Pary taneczne 209,92 pkt[4]
Złoto
Jewgienij Kulikow
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 500 m mężczyzn 39,17 s[5]
Złoto
Tatjana Awierina
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 1000 m kobiet 1:26,43 min[6]
Złoto
Tatjana Awierina
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 3000 m kobiet 4:45,19 min[6]
Złoto
Galina Stiepanska
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 1500 m kobiet 2:16,58 min[6]
Srebro
Jewgienij Bielajew
Biegi narciarskie
Bieg na 15 km mężczyzn 44:01,10 min[2]
Srebro
Raisa Smietanina
Biegi narciarskie
Bieg na 5 km kobiet 15:49,73 min[3]
Srebro
Władimir Kowalow
Łyżwiarstwo figurowe
Soliści 187,64 pkt[7]
Srebro
Irina Moisiejewa
Andriej Minienkow
Łyżwiarstwo figurowe
Pary taneczne 204,88 pkt[4]
Srebro
Walerij Muratow
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 500 m mężczyzn 39,25 s[5]
Srebro
Jurij Kondakow
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 1500 m mężczyzn 1:59,97 min[5]
Brąz
Aleksandr Jelizarow
Biathlon
Bieg na 20 km mężczyzn 1:16:05,57 h[1]
Brąz
Iwan Garanin
Biegi narciarskie
Bieg na 30 km mężczyzn 1:31:09,29 h[2]
Brąz
Jewgienij Bielajew
Nikołaj Bażukow
Siergiej Sawieljew
Iwan Garanin
Biegi narciarskie
Sztafeta 4 x 10 km mężczyzn 2:10:51,46 h[2]
Brąz
Nina Fiodorowa
Biegi narciarskie
Bieg na 5 km kobiet 16:12,82 min[3]
Brąz
Galina Kułakowa
Biegi narciarskie
Bieg na 10 km kobiet 30:38,61 min[3]
Brąz
Walerij Muratow
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 1000 m mężczyzn 1:20,57 min[5]
Brąz
Tatjana Awierina
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 500 m kobiet 43,17 s[6]
Brąz
Tatjana Awierina
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 1500 m kobiet 2:17,96 min[6]

Skład kadry

Biathlon

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas biegu Kary Łączny czas Pozycja
Nikołaj Krugłow Bieg na 20 km 1:12:12,26 2:00 1:14:12,26
Aleksandr Jelizarow 1:13:05,57 3:00 1:16:05,57
Aleksandr Tichonow 1:10:18,33 7:00 1:17:18,33 5.
Aleksandr Jelizarow
Iwan Biakow
Nikołaj Krugłow
Aleksandr Tichonow
Sztafeta 4 × 7,5 km 1:57:55,64 0 1:57:55,64

Biegi narciarskie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Nikołaj Bażukow Bieg na 15 km 43:58,47
Jewgienij Bielajew 44:01,10
Iwan Garanin 44:41,98 4.
Jurij Skobow 43:58,47 16.
Siergiej Sawieljew Bieg na 30 km 1:30:29,38
Iwan Garanin 1:31:09,29
Nikołaj Bażukow 1:31:33,14 5.
Wasilij Roczew 1:30:29,38 10.
Iwan Garanin Bieg na 50 km 2:40:38,94 4.
Wasilij Roczew 2:37:30,05 12.
Siergiej Sawieljew 2:46:01,36 21.
Jewgienij Bielajew 2:54:00,55 38.
Jewgienij Bielajew
Nikołaj Bażukow
Siergiej Sawieljew
Iwan Garanin
Sztafeta 4 × 10 km 2:10:51,46

Kobiety

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Raisa Smietanina Bieg na 5 km 15:49,73
Nina Fiodorowa 16:12,82
Zinaida Amosowa 16:33,78 6.
Galina Kułakowa Nie ukończyła biegu
Raisa Smietanina Bieg na 10 km 30:13,41
Galina Kułakowa 30:38,61
Nina Fiodorowa 30:52,58 4.
Zinaida Amosowa 31:11,23 6.
Nina Fiodorowa
Zinaida Amosowa
Raisa Smietanina
Galina Kułakowa
Sztafeta 4 × 5 km 1:07:49,75

Hokej na lodzie

Reprezentacja mężczyzn

Reprezentacja ZSRR w rundzie kwalifikacyjnej pokonała reprezentację Austrii 16:3 i tym samym wzięła udział w rozgrywkach grupy A turnieju olimpijskiego zajmując w niej 1. miejsce. Reprezentacja ZSRR zdobyła złoty medal.

Runda kwalifikacyjna

4 lutego 1976 ZSRR  16:3  Austria

Tabela końcowa

Drużyna M Mecze Bramki Pkt Uwagi
W R P + - +/-
 ZSRR 5 5 0 0 40 11 +29 10
 Czechosłowacja 5 3 0 1 17 10 +7 6
 RFN 5 2 0 3 21 24 -3 4
 Finlandia 5 2 0 3 19 18 +1 4
 Stany Zjednoczone 5 2 0 3 15 21 -6 4
 Polska 5 0 0 4 9 37 -28 0

Wyniki

6 lutego 1976 ZSRR  6:2  Stany Zjednoczone

8 lutego 1976 ZSRR  16:1  Polska

10 lutego 1976 ZSRR  7:3  RFN

12 lutego 1976 ZSRR  7:2  Finlandia

14 lutego 1976 ZSRR  4:3  Czechosłowacja

Kombinacja norweska

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Bieg narciarski Skoki narciarskie Łącznie Pozycja
Czas biegu Pozycja Punkty Skok 1 Nota Skok 2 Nota Skok 3 Nota Punkty Pozycja
Nikołaj Nogowicyn Indywidualnie 49:05,97 3. 210,34 72,0 99,5 72,0 95,2 74,0 96,6 196,1 16. 406,44 6.
Walerij Kapajew 49:53,26 8. 203,24 71,5 102,2 71,5 94,4 75,0 100,7 202,9 9. 406,14 7.
Aleksiej Baranow 51:58,45 21. 184,47 69,0 93,7 70,0 92,0 69,0 88,1 185,7 23. 370,17 23.

Łyżwiarstwo figurowe

Zawodnik Konkurencja Nota Pozycja
Jelena Wodoriezowa Solistki 175,58 12.
Władimir Kowalow Soliści 187,64
Siergiej Wołkow 184,08 5.
Jurij Owczinnikow 180,04 8.
Irina Rodnina
Aleksandr Zajcew
Pary sportowe 140,54
Irina Worobjowa
Aleksandr Własow
134,52 4.
Marina Leonidowa
Władimir Bogolubow
127,06 9.
Ludmiła Pachomowa
Aleksandr Gorszkow
Pary taneczne 209,92
Irina Moisiejewa
Andriej Minienkow
204,88
Natalja Liniczuk
Giennadij Karponosow
199,10 4.

Łyżwiarstwo szybkie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1000 m Bieg na 1500 m Bieg na 5000 m Bieg na 10 000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Jewgienij Kulikow 39,17
Walerij Muratow 39,25
1:20,57
Andriej Malikow 39,85 8. 1:27,57 29.
Aleksandr Safronow 1:20,84 4.
Jurij Kondakow 1:59,97
Siergiej Riabiew 2:02,15 4.
Siergiej Marczuk 2:04,45 13. 7:51,37 14. 15:43,81 11.
Wiktor Warłamow 7:30,97 4. 15:06,06 4.
Władimir Iwanow 7:37,73 7. 16:16,20 15.

Kobiety

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1000 m Bieg na 1500 m Bieg na 3000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Tatjana Awierina 43,17
1:26,43
2:17,96
4:45,19
Wiera Krasnowa 43,23 5.
Lubow Sadczikowa 43,80 6.
Ludmiła Titowa 1:30,06 7.
Galina Stiepanska 2:16,58
Tetiana Szełechowa 1:32,08 15. 4:54,03 14.
Nina Statkiewicz 2:22,59 15. 4:53,94 13.

Narciarstwo alpejskie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas 1. przejazdu Czas 2. przejazdu Czas łączny Pozycje Czas 1. przejazdu Czas 2. przejazdu Czas łączny Pozycja
Władimir Andriejew 1:53,61 44. Nie ukończył 1-go przejazdu 1:07,01 1:10,55 2:17,56 25.

Kobiety

Zawodniczka Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas Pozycja Czas 1. przejazdu Czas 2. przejazdu Czas łączny Pozycja
Alewtina Askarowa 1:53,19 28. 1:36,86 32. Nie ukończyła 1-go przejazdu

Saneczkarstwo

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Łącznie Pozycja
Dainis Bremze Jedynki 52,984 52,567 52,364 52,661 3:30,576 8.
Władimir Szytow 53,485 53,025 52,927 53,133 3:32,570 10.
Aigars Kriķis 54,243 53,415 53,273 53,764 3:34,695 13.
Dainis Bremze
Aigars Kriķis
Dwójki 43,315 43,740 1:27,407 8.
Rolands Upatnieks
Valdis Ķuzis
43,732 43,825 1:27,557 9.

Kobiety

Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Łącznie Pozycja
Wiera Zozula Jedynki 44,179 42,973 42,651 42,858 2:52,661 9.

Skoki narciarskie

Mężczyźni

Konkurencja Skoczek Skok 1 Skok 2 Nota Pozycja
odległość Nota odległość Nota
Skocznia normalna K-84 Aleksandr Karapuzow 78,0 112,6 79,0 114,2 226,8 12.
Aleksiej Borowitin 77,5 111,3 78,0 113,6 224,9 15.
Jurij Kalinin 74,5 105,5 79,0 113,2 218,7 22.
Siergiej Sajczik 74,0 105,2 76,0 108,4 213,6 25.
Skocznia duża K-104 Siergiej Sajczik 90,0 101,5 87,5 98,5 200,0 11.
Aleksandr Karapuzow 91,0 104,9 81,5 88,6 193,5 15.
Aleksiej Borowitin 85,0 95,5 82,5 92,0 187,5 19.
Jurij Kalinin 85,0 94,0 80,0 87,5 181,5 24.

Przypisy

  1. a b c Biathlon - Olympic Games 1976 results (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-12-02].
  2. a b c d e Cross Country Skiing - Olympic Games 1976 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-12-02].
  3. a b c d e Cross Country Skiing - Olympic Games 1976 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-12-02].
  4. a b c Figure Skating - Olympic Games 1976 results Mixed (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-12-02].
  5. a b c d Speed Skating - Olympic Games 1976 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-12-02].
  6. a b c d e Speed Skating - Olympic Games 1976 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-12-02].
  7. Figure Skating - Olympic Games 1976 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-12-02].

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1976
Listen to this article