Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980.

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980
Kod MKOl URS
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1980
Lake Placid
Chorąży Aleksandr Tichonow
Liczba zawodników 86 w 9 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 1.
Złoto
10
Srebro
6
Brąz
6
Razem
22

ZSRR na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980 reprezentowało 86 zawodników: 63 mężczyzn i 23 kobiet. Był to siódmy start reprezentacji ZSRR na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
Złoto
Anatolij Alabjew
Biathlon
Bieg na 20 km mężczyzn 1:08:16.31 h[1]
Złoto
Władimir Alikin
Aleksandr Tichonow
Władimir Barnaszow
Anatolij Alabjew
Biathlon
Sztafeta 4 x 7,5 km mężczyzn 1:34:03.27 h[1]
Złoto
Nikołaj Zimiatow
Biegi narciarskie
Bieg na 30 km mężczyzn 1:27:02.80 h[2]
Złoto
Nikołaj Zimiatow
Biegi narciarskie
Bieg na 50 km mężczyzn 2:27:24.60 h[2]
Złoto
Wasilij Roczew
Nikołaj Bażukow
Jewgienij Bielajew
Nikołaj Zimiatow
Biegi narciarskie
Sztafeta 4 x 10 km mężczyzn 1:57:03.46 h[2]
Złoto
Raisa Smietanina
Biegi narciarskie
Bieg na 5 km kobiet 15:06.92 min[3]
Złoto
Irina Rodnina
Aleksandr Zajcew
Łyżwiarstwo figurowe
Pary sportowe 147.26 pkt[4]
Złoto
Natalja Liniczuk
Giennadij Karponosow
Łyżwiarstwo figurowe
Taniec na lodzie 205.48 pkt[4]
Złoto
Natalja Pietrusiowa
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 1000 m kobiet 1:24.10 min[5]
Złoto
Wiera Zozula
Saneczkarstwo
Jedynki kobiet 2:36.537 min[6]
Srebro
Władimir Alikin
Biathlon
Bieg na 10 km mężczyzn 32:53.10 min[1]
Srebro
Wasilij Roczew
Biegi narciarskie
Bieg na 30 km mężczyzn 1:27:34.22 h[2]
Srebro
Nina Fiodorowa
Nina Roczewa
Galina Kułakowa
Raisa Smietanina
Biegi narciarskie
Sztafeta 4 x 5 km kobiet 1:02:11.10 h[3]
Srebro
Władimir Myszkin, Władisław Trietjak, Wiaczesław Fietisow,
Wasilij Pierwuchin, Walerij Wasiljew, Aleksiej Kasatonow,
Siergiej Starikow, Zinetuła Bilaletdinow, Władimir Krutow,
Aleksandr Malcew, Jurij Lebiediew, Boris Michajłow,
Władimir Pietrow, Walerij Charłamow, Helmuts Balderis,
Wiktor Żłuktow, Aleksandr Golikow, Siergiej Makarow,
Władimir Golikow, Aleksandr Skworcow
Hokej na lodzie
Mężczyźni
Srebro
Marina Czerkasowa
Siergiej Szachraj
Łyżwiarstwo figurowe
Pary sportowe 143.80 pkt[4]
Srebro
Jewgienij Kulikow
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 500 m mężczyzn 38.37 s[5]
Brąz
Anatolij Alabjew
Biathlon
Bieg na 10 km mężczyzn 33:09.16 min[1]
Brąz
Aleksandr Zawjałow
Biegi narciarskie
Bieg na 50 km mężczyzn 2:30:51.52 h[2]
Brąz
Irina Moisiejewa
Andriej Minienkow
Łyżwiarstwo figurowe
Taniec na lodzie 201.86 pkt[4]
Brąz
Władimir Łobanow
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 1000 m mężczyzn 1:16.91 min[5]
Brąz
Natalja Pietrusiowa
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 500 m kobiet 42.42 s[5]
Brąz
Ingrīda Amantova
Saneczkarstwo
Jedynki kobiet 2:37.817 min[6]

Skład kadry

Biathlon

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Kary Łączny czas Pozycja
Władimir Alikin Bieg na 10 km 0 32:53.10
Anatolij Alabjew 1 33:09.16
Aleksandr Tichonow 2 34:14.88 9.
Władimir Alikin
Aleksandr Tichonow
Władimir Barnaszow
Anatolij Alabjew
Sztafeta 4 × 7,5 km 0 1:34:03.27
Zawodnik Konkurencja czas biegu Kary Łączny czas Pozycja
Anatolij Alabjew Bieg na 20 km 1:06:05.30 0:00 1:06:05.30
Władimir Barnaszow 1:07:49.49 4:00 1:11:49.49 7.
Władimir Alikin 1:06:05.30 5:00 1:12:05.30 8.

Biegi narciarskie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Czas Pozycja
Wasilij Roczew Bieg na 15 km 43:16.86 13.
Aleksandr Zawjałow 43:00.81 7.
Jewgienij Bielajew 42:46.02 5.
Nikołaj Zimiatow 42:33.96 4.
Nikołaj Bażukow Bieg na 30 km 1:31:06.28 14.
Jewgienij Bielajew 1:30:35.32 11.
Wasilij Roczew 1:27:34.22
Nikołaj Zimiatow 1:27:02.80
Jewgienij Bielajew Bieg na 50 km 2:31:21.19 6.
Siergiej Sawieljew 2:31:15.82 5.
Aleksandr Zawjałow 2:30:51.52
Nikołaj Zimiatow 2:27:24.60
Wasilij Roczew
Nikołaj Bażukow
Jewgienij Bielajew
Nikołaj Zimiatow
Sztafeta 4 × 10 km 1:57:03.46

Kobiety

Zawodniczka Konkurencja czas Pozycja
Nina Roczewa Bieg na 5 km 15:50.39 15.
Galina Kułakowa 15:29.58 6.
Nina Fiodorowa 15:29.03 5.
Raisa Smietanina 15:06.92
Iraida Susłowa Bieg na 10 km 31:48.39 14.
Nina Fiodorowa 31:22.93 6.
Galina Kułakowa 30:58.46 5.
Raisa Smietanina 30:54.48 4.
Nina Fiodorowa
Nina Roczewa
Galina Kułakowa
Raisa Smietanina
Sztafeta 4 × 5 km 1:03:18.30

Hokej na lodzie

Reprezentacja mężczyzn

Runda wstępna

Drużyna M Mecze Bramki Pkt Uwagi
W R P + - +/-
 ZSRR 5 5 0 0 51 11 +40 10
 Finlandia 5 3 2 0 26 18 +8 6
 Kanada 5 3 2 0 28 12 +14 6
 Polska 5 2 3 0 15 23 -8 4
 Holandia 5 1 3 1 16 43 -27 3
 Japonia 5 0 4 1 7 36 -29 1

Wyniki Godziny zostały podane według czasu UTC-05:00.

12 lutego 1980 Japonia  0:16  ZSRR Olympic Fieldhouse
14 lutego 1980 Holandia  4:17  ZSRR Olympic Arena
16 lutego 1980 ZSRR  8:1  Polska Olympic Fieldhouse
18 lutego 1980 Finlandia  2:4  ZSRR Olympic Fieldhouse
20 lutego 1980 ZSRR  6:4  Kanada Olympic Fieldhouse

Runda finałowa

Zespoły które zajęły w swoich grupach pierwsze 2 miejsca, zmierzyły się ze sobą w rundzie finałowej, przy czym wyniki spotkań w grupach eliminacyjnych liczyły się w tej rundzie.

Finlandia  2:4  ZSRR
Drużyna M Mecze Bramki Pkt Uwagi
W R P + - +/-
 Stany Zjednoczone 3 2 0 1 10 7 +3 5
 ZSRR 3 2 1 0 16 8 +8 4
 Szwecja 3 0 1 2 7 14 -7 2
 Finlandia 3 0 2 1 7 11 -4 1
22 lutego 1980 Stany Zjednoczone  4:3  ZSRR Olympic Fieldhouse
24 lutego 1980 Szwecja  2:9  ZSRR Olympic Fieldhouse

Najlepsi strzelcy

Miejsce[a] Zawodnik Rozegranych meczów Bramek Asyst Punkty
4. Aleksandr Golikow 7 7 6 13
6. Boris Michajłow 7 6 5 11
Władimir Krutow 7 6 5 11
9. Siergiej Makarow 7 5 6 11

Kombinacja norweska

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Bieg narciarski Skoki narciarskie Łącznie Pozycja
Czas biegu Pozycja Punkty Dystans 1 Dystans 2 Punkty Pozycja
Fjodor Koltšin Indywidualnie 48:08.8 3. 216.355 70.0 70.0 171.0 26. 387.355 15.
Siergiej Omiełczenko 49:33.6 10. 203.635 72.5 75.0 176.3 21. 379.935 19.
Aleksandr Majorow 48:19.6 6. 214.735 75.5 78.0 194.4 13. 409.135 7.

Łyżwiarstwo figurowe

Zawodnik Konkurencja Nota Pozycja
Władimir Kowalow Soliści DNF -
Konstantin Kokora 168.18 10.
Igor Bobrin 177.40 6.
Kira Iwanowa Solistki 161.54 16.
Marina Piestowa
Stanisław Leonowicz
Pary sportowe 141.14 4.
Marina Czerkasowa
Siergiej Szachraj
143.80
Irina Rodnina
Aleksandr Zajcew
147.26
Natalja Biestiemjanowa
Andriej Bukin
Pary taneczne 188.18 8.
Irina Moisiejewa
Andriej Minienkow
201.86
Natalja Liniczuk
Giennadij Karponosow
205.48

Łyżwiarstwo szybkie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1000 m Bieg na 1500 m Bieg na 5000 m Bieg na 10 000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Siergiej Chlebnikow 39.25 15. 1:17.96 9.
Anatolij Miediennikow 38.88 7. 1:18.92 15.
Jewgienij Kulikow 38.37
Władimir Łobanow 1:16.91
1:59.30 8.
Jewhen Sołunski 1:59.47 9.
Jurij Kondakow 1:57.36 5.
Siergiej Bieriezin 7:19.93 15. 15:04.68 10.
Dmirtij Ogłoblin 7:16.92 13. 15:20.14 16.
Wiktor Loskin 7:16.24 11. 14:51.72 7.

Kobiety

Zawodniczka Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1000 m Bieg na 1500 m Bieg na 3000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Irina Kuleszowa 43.50 10. 1:29.94 20.
Tatjana Tarasowa 43.26 8.
Natalja Pietrusiowa 42.42
1:24.50 OR
2:14.15 8. 4:42.59 8.
Walentina Łalenkowa 1:28.57 11. 4:51.72 17.
Wira Bryndzej 2:16.32 18.
Tatjana Awierina 2:16.32 18.
Olga Pleszkova 4:43.11 9.

Narciarstwo alpejskie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas 1. przejazdu Czas 2. przejazdu Czas łączny Pozycje Czas 1. przejazdu Czas 2. przejazdu Czas łączny Pozycja
Władimir Andriejew 1:22.19 1:22.75 2:44.94 15. 54.97 51.68 1:46.65 9.
Walerij Cyganow 1:47.34 8. 1:21.22 DNF - -
Władimir Makiejew 1:49.87 22.
Aleksandr Żyrow 1:21.53 1:22.54 2:44.07 9. DNF - - -

Kobiety

Zawodniczka Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas 1. przejazdu Czas 2. przejazdu Czas łączny Pozycje Czas 1. przejazdu Czas 2. przejazdu Czas łączny Pozycja
Nadieżda Patrakiejewa 1:17.44 1:29.65 2:47.09 12. 43.42 45.78 1:29.20 6.

Saneczkarstwo

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Łącznie Pozycja
Dainis Bremze Jedynki 43.559 1:21.445 DNF - DNF -
Dainis Bremze
Aigars Kriķis
Dwójki 40.164 40.498 1:20.662 10.
Walerij Jakuszyn
Siergiej Danilin
39.951 45.193 1:25.144 17.

Kobiety

Zawodniczka Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Łącznie Pozycja
Astra Rībena Jedynki 39.617 39.780 39.816 39.798 2:39.011 8.
Ingrīda Amantova 39.346 39.488 39.610 39.373 2:37.817
Wiera Zozula 38.978 39.167 39.271 39.121 2:36.537

Skoki narciarskie

Mężczyźni

Konkurencja Skoczek Skok 1 Skok 2 Nota Pozycja
odległość Nota odległość Nota
Skocznia normalna K-86 Andriej Szakirow 61.0 72.8 63.5 74.3 147.1 46.
Jurij Iwanow 71.0 93.8 78.0 106.5 200.3 33.
Władimir Własow 80.0 109.2 71.5 95.6 204.8 31.
Aleksiej Borowitin 80.5 115.0 76.0 105.3 220.3 21.
Skocznia duża K-114 Aleksiej Borowitin 91.5 91.8 96.0 101.6 193.4 36.
Andriej Szakirow 96.5 99.3 90.0 87.7 187.0 39.
Jurij Iwanow 97.0 103.5 92.0 93.5 197.0 34.
Władimir Własow 97.0 103.5 96.5 101.8 205.3 28.

Uwagi

  1. Miejsce wśród wszystkich hokeistów

Przypisy

  1. a b c d Biathlon - Olympic Games 1980 results (ang.). the-sports.org. [dostęp 2014-02-20].
  2. a b c d e Cross country skiing- Olympic Games 1980 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2014-02-20].
  3. a b Cross country skiing- Olympic Games 1980 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2014-02-20].
  4. a b c d Figure Skating - Olympics Games 1980 results (ang.). the-sports.org. [dostęp 2014-02-20].
  5. a b c d Speed skating - Olympics Games 1980 results (ang.). the-sports.org. [dostęp 2014-02-20].
  6. a b Wyniki jedynek kobiet (ang.). todor66.com. [dostęp 2014-02-20].

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980
Listen to this article