For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Liste des médaillés aux Jeux olympiques de 1908.

Liste des médaillés aux Jeux olympiques de 1908

Cet article liste les athlètes ayant remporté une médaille aux Jeux olympiques de 1908 à Londres au Royaume-Uni du 27 avril au .


Athlétisme

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
100 m
Reggie Walker (GBR)
James Rector (USA)
Bobby Kerr (CAN)
200 m
Bobby Kerr (CAN)
Robert Cloughen (USA)
Nate Cartmell (USA)
400 m
Wyndham Halswelle (GBR)
non décernée non décernée
800 m
Mel Sheppard (USA)
Emilio Lunghi (ITA)
Hanns Braun (GER)
1 500 m
Mel Sheppard (USA)
Harold A. Wilson (GBR)
Norman Hallows (GBR)
Marathon
John Hayes (USA)
Charles Hefferon (GBR)
Joseph Forshaw (USA)
110 m haies
Forrest Smithson (USA)
John Garrels (USA)
Arthur Shaw (USA)
400 m haies
Charles Bacon (USA)
Harry Hillman (USA)
Leonard Tremeer (GBR)
3 200 m steeple
Arthur Russell (GBR)
Archie Robertson (GBR)
John Eisele (USA)
5 miles
Emil Voigt (GBR)
Edward Owen (GBR)
Johan Svanberg (SWE)
Relais olympique
États-Unis
Nate Cartmell
William F. Hamilton
Mel Sheppard
John Taylor
Allemagne
Hanns Braun
Hans Eicke
Arthur Hoffmann
Otto Trieloff
Hongrie
Ödön Bodor
József Nagy
Frigyes Mezei
Pál Simon
3 miles par équipes
Grande-Bretagne
William Coales
Joseph Deakin
Norman Hallows
Archie Robertson
Harold A. Wilson
États-Unis
George Bonhag
Harvey Cohn
Gayle Dull
John Eisele
Herbert Trube
France
Jean Bouin
Louis de Fleurac
Joseph Dréher
Alexandre Fayollat
Paul Lizandier
3 500 m marche
George Larner (GBR)
Ernest Webb (GBR)
Harry Kerr (ANZ)
10 miles marche
George Larner (GBR)
Ernest Webb (GBR)
Edward Spencer (GBR)
Saut en hauteur
Harry Porter (USA)
Georges André (FRA)
Con Leahy (GBR)
István Somodi (HUN)
Saut en hauteur sans élan
Ray Ewry (USA)
John Biller (USA)
Konstantínos Tsiklitíras (GRE)
Saut à la perche
Edward Cook (USA)
Alfred Gilbert (USA)
Edward Archibald (CAN)
Charles Jacobs (USA)
Bruno Söderström (SWE)
Saut en longueur
Frank Irons (USA)
Daniel Kelly (USA)
Calvin Bricker (CAN)
Saut en longueur sans élan
Ray Ewry (USA)
Konstantínos Tsiklitíras (GRE)
Martin Sheridan (USA)
Triple saut
Tim Ahearne (GBR)
Garfield MacDonald (CAN)
Edvard Larsen (NOR)
Lancer du poids
Ralph Rose (USA)
Denis Horgan (GBR)
John Garrels (USA)
Lancer du disque
Martin Sheridan (USA)
Merritt Giffin (USA)
Marquis Horr (USA)
Lancer du disque grec
Martin Sheridan (USA)
Marquis Horr (USA)
Verner Järvinen (FIN)
Lancer du marteau
John Flanagan (USA)
Matthew McGrath (USA)
Con Walsh (CAN)
Lancer du javelot
Eric Lemming (SWE)
Arne Halse (NOR)
Otto Nilsson (SWE)
Lancer du javelot style libre
Eric Lemming (SWE)
Michális Dórizas (GRE)
Arne Halse (NOR)

Aviron

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Skiff
Henry Blackstaffe (GBR)
Alexander McCulloch (GBR)
Károly Levitzky (HUN)
Bernard Von Gaza (GER)
Deux en pointe sans barreur
Grande-Bretagne
John Fenning
Gordon Thompson
Grande-Bretagne
George Fairbairn
Philip Verdon
Allemagne
Willi Düskow
Martin Stahnke

Canada
Norway Jackes
Frederick Toms
Quatre en pointe sans barreur
Grande-Bretagne
Robert Cudmore
James Gillan
Duncan McKinnon
John Somers-Smith
Grande-Bretagne
Harold Barker
Philip Filleul
John Fenning
Gordon Thompson
non décernée
Huit en pointe avec barreur
Grande-Bretagne
Harry Bucknall
Charles Burnell
Raymond Etherington-Smith
Albert Gladstone
Banner Johnstone
Frederick Kelly
Gilchrist Maclagan
Guy Nickalls
Ronald Sanderson
Belgique
Oscar de Somville
Marcel Maurimont
Georges Mijs
Rémy Orban
Rodolphe Poma
Oscar Taelman
Alfred Vanlandeghem
Polydore Veirman
François Vergucht
Canada
Gordon Balfour
Becher Gale
Douglas Kertland
Walter Lewis
Charles Riddy
Irvine Robertson
Geoffrey Taylor
Julius Thompson
Joseph Wright

Grande-Bretagne
Richard Boyle
John Burn
Oswald Carver
Henry Goldsmith
Frank Jerwood
Harold Kitching
Eric Powell
Douglas Stuart
Edward Williams

Boxe

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Poids coqs
Moins de 52,2 kg
Henry Thomas (GBR)
John Condon (GBR)
William Webb (GBR)
Poids plumes
Moins de 56,7 kg
Richard Gunn (GBR)
Charles Morris (GBR)
Hugh Roddin (GBR)
Poids légers
Moins de 61,2 kg
Frederick Grace (GBR)
Frederick Spiller (GBR)
Harry Johnson (GBR)
Poids moyens
Moins de 71,7 kg
Johnny Douglas (GBR)
Reginald Baker (ANZ)
William Philo (GBR)
Poids lourds
Plus de 71,7 kg
Albert Oldman (GBR)
Sydney Evans (GBR)
Frederick Parks (GBR)

Crosse

Épreuves Or Argent Bronze
Tournoi masculin
Canada
Patrick Brennan
Jack Broderick
George Campbell
Angus Dillon
Frank Dixon
Richard Louis Duckett
J. Fyon
Thomas Gorman
Ernest Hamilton
Henry Hoobin
Albert Hara
Clarence McKerrow
David McLeod
George Rennie
Alexander Turnbull
Grande-Bretagne
Gustav Alexander
James Alexander
L. Blockey
George Buckland
Eric Dutton
V. G. Gilbey
S. N. Hayes
F. S. Johnson
Wilfrid Johnson
Edward Jones
Reginald Martin
Gerald Mason
G. J. Mason
Johnson Parker-Smith
Hubert Ramsey
Charles Scott
H. Shorrocks
Norman Whitley
non décernée

Cyclisme

Sur piste

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
660 yards
Victor Johnson (GBR)
Émile Demangel (FRA)
Karl Neumer (GER)
5 kilomètres
Benjamin Jones (GBR)
Maurice Schilles (FRA)
André Auffray (FRA)
20 kilomètres
Clarence Kingsbury (GBR)
Benjamin Jones (GBR)
Joseph Werbrouck (BEL)
100 kilomètres
Charles Bartlett (GBR)
Charles Denny (GBR)
Octave Lapize (FRA)
Tandem
France
André Auffray
Maurice Schilles
Grande-Bretagne
Frederick Hamlin
Thomas Johnson
Grande-Bretagne
Colin Brooks
Walter Isaacs
Poursuite par équipes
Grande-Bretagne
Benjamin Jones
Clarence Kingsbury
Leonard Meredith
Ernest Payne
Allemagne
Max Götze
Richard Katzer
Hermann Martens
Karl Neumer
Canada
William Anderson
Walter Andrews
Frederick McCarthy
William Morton

Escrime

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Épée individuel
Gaston Alibert (FRA)
Alexandre Lippmann (FRA)
Eugène Olivier (FRA)
Épée par équipes
France
Gaston Alibert
Herman Georges Berger
Charles Collignon
Bernard Gravier
Alexandre Lippmann
Eugène Olivier
Jean Stern
Grande-Bretagne
Edgar Amphlett
Leaf Daniell
Cecil Haig
Martin Holt
Robert Montgomerie
Edgar Seligman
Belgique
Paul Anspach
Désiré Beaurain
Fernand Bosmans
Fernand de Montigny
Ferdinand Feyerick
François Rom
Victor Willems
Sabre individuel
Jenő Fuchs (HUN)
Béla Zulavszky (HUN)
Vilém Goppold von Lobsdorf (BOH)
Sabre par équipes
Hongrie
Dezső Földes
Jenő Fuchs
Oszkár Gerde
Péter Tóth
Lajos Werkner
Italie
Marcello Bertinetti
Sante Ceccherini
Riccardo Nowak
Abelardo Olivier
Alessandro Pirzio Biroli
Bohême
Vilém Goppold von Lobsdorf
Otakar Lada
Vlastimil Lada-Sázavský
Bedrich Schejbal
Jaroslav Tuček

Football

Épreuves Or Argent Bronze
Tournoi masculin
Grande-Bretagne
Horace Bailey
Arthur Berry
Frederick Chapman
Walter Corbett
Harold Hardman
Robert Hawkes
Kenneth Hunt
Herbert Smith
Harold Stapley
Clyde Purnell
Vivian Woodward
George Barlow
Albert Bell
Ronald Brebner
W. Crabtree
Walter Daffern
Thomas Porter
Albert Scothern
Danemark
Peter Andersen
Harald Bohr
Charles Buchwald
Ludwig Drescher
Johannes Gandil
Harald Hansen
August Lindgren
Kristian Middelboe
Nils Middelboe
Oskar Nielsen
Sophus Nielsen
Bjørn Rasmussen
Vilhelm Wolfhagen
Magnus Beck
Ødbert Bjarnholt
Knud Hansen
Einar Middelboe
Pays-Bas
Reinier Beeuwkes
Frans de Bruijn Kops
Karel Heijting
Jan Kok
Bok de Korver
Emil Mundt
Lou Otten
Jops Reeman
Edu Snethlage
Ed Sol
Jan Thomée
Caius Welcker
Jan van den Berg
Lo La Chapelle
Vic Gonsalves
John Heijning
Toine van Renterghem

Gymnastique

Épreuves Or Argent Bronze
Concours par équipes
Suède
Gösta Åsbrink
Carl Bertilsson
Hjalmar Cedercrona
Andreas Cervin
Rudolf Degermark
Carl Folcker
Sven Forssman
Erik Granfelt
Carl Hårleman
Nils Hellsten
Gunnar Höjer
Arvid Holmberg
Carl Holmberg
Oswald Holmberg
Hugo Jahnke
John Jarlén
Gustaf Johnsson
Rolf Johnsson
Nils von Kantzow
Sven Landberg
Olle Lanner
Axel Ljung
Osvald Moberg
Carl Martin Norberg
Erik Norberg
Tor Norberg
Axel Norling
Daniel Norling
Gösta Olson
Leonard Peterson
Sven Rosén
Gustaf Rosenquist
Axel Sjöblom
Birger Sörvik
Haakon Sörvik
Karl-Johan Svensson
Karl Gustaf Vinqvist
Nils Widforss
Norvège
Arthur Amundsen
Carl Albert Andersen
Otto Authén
Hermann Bohne
Trygve Bøyesen
Oskar Bye
Conrad Carlsrud
Sverre Grøner
Harald Halvorsen
Harald Hansen
Petter Hol
Eugen Ingebretsen
Ole Iversen
Per Mathias Jespersen
Sigge Johannessen
Nicolai Kiær
Carl Klæth
Thor Larsen
Rolf Lefdahl
Hans Lem
Anders Moen
Frithjof Olsen
Carl Alfred Pedersen
Paul Pedersen
Sigvard Sivertsen
John Skrataas
Harald Smedvik
Andreas Strand
Olaf Syvertsen
Thomas Thorstensen
Finlande
Eino Forsström
Otto Granström
Johan Kemp
Iivari Kyykoski
Heikki Lehmusto
John Lindroth
Yrjö Linko
Edvard Linna
Matti Markkanen
Kaarlo Mikkolainen
Veli Nieminen
Kaarlo Paasia
Arvi Pohjanpää
Aarne Pohjonen
Eino Railio
Heikki Riipinen
Arno Saarinen
Einar Sahlstein
Aarne Salovaara
Karl Sandelin
Elis Sipilä
Viktor Smeds
Kaarlo Soinio
Kurt Stenberg
Väinö Tiiri
Karl Wegelius
Concours général individuel
Alberto Braglia (ITA)
Walter Tysall (GBR)
Louis Ségura (FRA)

Hockey sur gazon

Épreuves Or Argent Bronze
Tournoi masculin
Angleterre
Louis Baillon
Harry S. Freeman
Eric Green
Gerald Logan
Alan Noble
Edgar Page
Reginald Pridmore
Percy Rees
John Robinson
Stanley Shoveller
Harvey Wood
Irlande
Edward Allman-Smith
Henry Brown
Walter Campbell
William Graham
Richard Gregg
Edward Holmes
Robert Kennedy
Henry Murphy
Walter Peterson
Charles Power
Franks Robinson
Écosse
Alexander Burt
John Burt
Alastair Denniston
Charles Howard Foulkes
Hew Fraser
James Harper-Orr
Ivan Laing
Hugh Neilson
William Orchardson
Norman Stevenson
Hugh Walker

Pays de Galles
Frank Connah
Llewellyn Evans
Arthur Law
Richard Lyne
Wilfred Pallott
Frederick Phillips
Edward Richards
Charles Shephard
Bertrand Turnbull
Philip Turnbull
James Williams

Longue paume

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Simple messieurs
Jay Gould II (GBR)
Eustace Miles (GBR)
Neville Bulwer-Lytton (GBR)

Jeu de raquettes

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Simple messieurs
Evan Noel (GBR)
Henry Leaf (GBR)
John Jacob Astor (GBR)
Henry Brougham (GBR)
Double messieurs
Grande-Bretagne
John Jacob Astor
Vane Pennell
Grande-Bretagne
Edward Bury
Cecil Browning
Grande-Bretagne
Henry Leaf
Evan Noel

Lutte

Gréco-romaine

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Poids légers
Enrico Porro (ITA)
Nikolaï Orlov (RUS)
Arvo Lindén (FIN)
Poids moyens
Frithiof Mårtensson (SWE)
Mauritz Andersson (SWE)
Anders Andersen (DEN)
Poids mi-lourds
Verner Weckman (FIN)
Yrjö Saarela (FIN)
Carl Jensen (DEN)
Poids lourds
Richard Weisz (HUN)
Aleksandr Petrov (RUS)
Søren Marinus Jensen (DEN)

Libre

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Poids coqs
George Mehnert (USA)
William Press (GBR)
Aubert Côté (CAN)
Poids plumes
George Dole (USA)
John Slim (GBR)
William McKie (GBR)
Poids légers
George de Relwyskow (GBR)
William Wood (GBR)
Arthur Gingell (GBR)
Poids moyens
Stanley Bacon (GBR)
George de Relwyskow (GBR)
Frederick Beck (GBR)
Poids lourds
George Con O'Kelly (GBR)
Jacob Gundersen (NOR)
Edward Barrett (GBR)

Motonautisme

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Classe A - Open
Émile Thubron (FRA)
non décernée non décernée
Classe B - Moins de 60 pieds
Grande-Bretagne
Bernard Boverton Redwood
John Field-Richards
Isaac Thomas Thornycroft
non décernée non décernée
Classe C - 6,5 à 8m
Grande-Bretagne
Bernard Boverton Redwood
John Field-Richards
Isaac Thomas Thornycroft
non décernée non décernée

Natation

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
100 m nage libre
Charles Daniels (USA)
Zoltán von Halmay (HUN)
Harald Julin (SWE)
400 m nage libre
Henry Taylor (GBR)
Frank Beaurepaire (ANZ)
Otto Scheff (AUT)
1 500 m nage libre
Henry Taylor (GBR)
Thomas Battersby (GBR)
Frank Beaurepaire (ANZ)
100 m dos
Arno Bieberstein (GER)
Ludvig Dam (DEN)
Herbert Haresnape (GBR)
200 m brasse
Frederick Holman (GBR)
William Robinson (GBR)
Pontus Hansson (SWE)
Relais 4 × 200 m nage libre
Grande-Bretagne
John Derbyshire
William Foster
Paul Radmilovic
Henry Taylor
Hongrie
Béla Las-Torres
József Munk
Zoltán von Halmay
Imre Zachár
États-Unis
Charles Daniels
Leo Goodwin
Harry Hebner
Leslie Rich

Patinage artistique

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Individuel
Ulrich Salchow (SWE)
Richard Johansson (SWE)
Per Thorén (SWE)
Figures spéciales
Nikolai Panin (RUS)
Arthur Cumming (GBR)
Geoffrey Hall-Say (GBR)
Femmes
Individuel
Madge Syers (GBR)
Elsa Rendschmidt (GER)
Dorothy Greenhough-Smith (GBR)
Mixte
Couples
Allemagne
Anna Hübler
Heinrich Burger
Grande-Bretagne
Phyllis Johnson
James H. Johnson
Grande-Bretagne
Madge Syers
Edgar Syers

Plongeon

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Tremplin à 3 mètres
Albert Zürner (GER)
Kurt Behrens (GER)
George Gaidzik (USA)
Plateforme à 10 mètres
Hjalmar Johansson (SWE)
Karl Malmström (SWE)
Arvid Spångberg (SWE)

Polo

Épreuves Or Argent Bronze
Tournoi masculin
Grande-Bretagne - Roehampton
Charles Miller
George Miller
Patteson Nickalls
Herbert Wilson
Grande-Bretagne - Hurlingham
Walter Buckmaster
Frederick Freake
Walter Jones
John Wodehouse

Grande-Bretagne - Irlande
John Hardress Lloyd
John Paul McCann
Percy O'Reilly
Auston Rotherham

Rugby à XV

Épreuves Or Argent Bronze
Tournoi masculin
Australasie
John Barnett
Franck Bede-Smith
Phillip Carmichael
Daniel Carroll
Robert Craig
Thomas Griffen
John Hickey
Emmanuel McArthur
Arthur McCabe
Patrick McCue
Chris McKivat
Charles McMurtrie
Sydney Middleton
Tom Richards
Boxer Russell
Grande-Bretagne
James Davey
Frederick Dean
Edward Jackett
Richard Jackett
E. J. Jones
James Jose
A. Lawrey
Charles Marshall
Barney Solomon
Bert Solomon
Nicholaos Tregurtha
John Trevaskis
Thomas Wedge
A. Wilcocks
Arthur Wilson
non décernée

Tennis

En extérieur

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Simple messieurs
Josiah Ritchie (GBR)
Otto Froitzheim (GER)
Wilberforce Eaves (GBR)
Double messieurs
Grande-Bretagne
Reginald Doherty
George Hillyard
Grande-Bretagne
James Cecil Parke
Josiah Ritchie
Grande-Bretagne
Clement Cazalet
Charles Dixon
Femmes
Simple dames
Dorothea Chambers (GBR)
Dora Boothby (GBR)
Joan Ruth Winch (GBR)

En salle

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Simple messieurs
Arthur Gore (GBR)
George Caridia (GBR)
Josiah Ritchie (GBR)
Double messieurs
Grande-Bretagne
Herbert Barrett
Arthur Gore
Grande-Bretagne
George Caridia
George Simond
Suède
Wollmar Boström
Gunnar Setterwall
Femmes
Simple dames
Gwendoline Eastlake-Smith (GBR)
Alice Greene (GBR)
Märtha Adlersträhle (SWE)

Tir

Épreuves Or Argent Bronze
Mixte
Fosse olympique
Walter Ewing (CAN)
George Beattie (CAN)
Alexander Maunder (GBR)
Pistolet à 50 m - 60 coups
Paul van Asbroeck (BEL)
Réginald Storms (BEL)
James Gorman (USA)
Pistolet à 50 m par équipes
États-Unis
Charles Axtell
Irving Calkins
John Dietz
James Gorman
Belgique
René Englebert
Charles Paumier du Vergier
Réginald Storms
Paul van Asbroeck
Grande-Bretagne
Geoffrey Coles
Walter Ellicott
Henry Lynch-Staunton
Jesse Wallingford
Tir au cerf courant à 100 m
coup simple
Oscar Swahn (SWE)
Ted Ranken (GBR)
Alexander Rogers (GBR)
Tir au cerf courant à 100 m
coup simple par équipes
Suède
Arvid Knöppel
Ernst Rosell
Alfred Swahn
Oscar Swahn
Grande-Bretagne
Walter Ellicott
William Russell Lane-Joynt
Charles Nix
Ted Ranken
non décernée
Tir au cerf courant
coup double à 100 m
Walter Winans (USA)
Ted Ranken (GBR)
Oscar Swahn (SWE)
Tir aux pigeons par équipes
Grande-Bretagne
Peter Easte
Alexander Maunder
Frank Moore
Charles Palmer
James Pike
John M. Postans
Canada
George Beattie
Walter Ewing
Mylie Fletcher
David McMackon
George Vivian
Arthur Westover
Grande-Bretagne
John Butt
Harold Creasey
Richard Hutton
William Morris
Gerald Skinner
George Whitaker

Tir à l'arc

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
Double york round
William Dod (GBR)
Reginald Brooks-King (GBR)
Henry Barber Richardson (USA)
Continental round
Eugène Grisot (FRA)
Louis Vernet (FRA)
Gustave Cabaret (FRA)
Femmes
Double national round
Queenie Newall (GBR)
Lottie Dod (GBR)
Beatrice Hill-Lowe (GBR)

Tir à la corde

Épreuves Or Argent Bronze
Tournoi masculin
Grande-Bretagne
Edward Barrett
Frederick Goodfellow
Frederick Humphreys
William Hirons
Albert Ireton
Frederick Merriman
Edwin Mills
John James Shepherd
Grande-Bretagne
Thomas Butler
James Clarke
Charles Foden
William Greggan
Alexander Kidd
Daniel Lowey
Patrick Philbin
George Smith
Thomas Swindlehurst
Grande-Bretagne
Walter Chaffe
Joseph Dowler
Ernest Ebbage
Thomas Homewood
Alexander Munro
William Slade
Walter Tammas
James Woodget

Voile

Épreuves Or Argent Bronze
Hommes
6 m JI
Grande-Bretagne
Charles Cichton
Gilbert Laws
Thomas McMeekin
Belgique
Léon Huybrechts
Louis Huybrechts
Henri Weewauters
France
Henri Arthus
Louis Potheau
Pierre Rabot
8 m JI
Grande-Bretagne
Norman Bingley
Richard Dixon
Charles Rivett-Carnac
Frances Rivett-Carnac
non décernée non décernée
8 m JI
Grande-Bretagne
Charles Campbell
Blair Cochrane
John Rhodes
Henry Sutton
Arthur Wood
Suède
Carl Hellström
Eric Sandberg
Edmund Thormählen
Erik Wallerius
Harald Wallin
Grande-Bretagne
Alfred Hughes
Frederick Hughes
Philip Hunloke
George Ratsey
William Ward
12 m JI
Grande-Bretagne
John Aspin
John Buchanan
James Bunten
Arthur Downes
John Downes
David Dunlop
Thomas Glen-Coats
John Mackenzie
Albert Martin
Gerald Tait
Grande-Bretagne
James Baxter
William Davidson
J.A. Gardiner
John Jellico
James Kenion
Thomas Littledale
Cecil R. MacIver
Charles MacIver
C. McLeod Robertson
John Spence
non décernée

Water-polo

Épreuves Or Argent Bronze
Tournoi masculin
Grande-Bretagne
George Cornet
Charles Forsyth
George Nevinson
Paul Radmilovic
Charles Smith
Thomas Thould
George Wilkinson
Belgique
Victor Boin
Herman Donners
Fernand Feyaerts
Oscar Grégoire
Herman Meyboom
Albert Michant
Joseph Pletinckx
Suède
Robert Andersson
Erik Bergvall
Pontus Hansson
Harald Julin
Torsten Kumfeldt
Axel Runström
Gunnar Wennerström

Athlètes les plus médaillés

Sportifs les plus médaillés aux Jeux olympiques de Londres 1908 (minimum 3)
Athlète Pays Sport Médaille d'or, Jeux olympiques Médaille d'argent, Jeux olympiques Médaille de bronze, Jeux olympiques Total
Mel Sheppard
États-Unis
Athlétisme 3 0 0 3
Henry Taylor
Grande-Bretagne
Natation 3 0 0 3
Benjamin Jones
Grande-Bretagne
Cyclisme 2 1 0 3
Martin Sheridan
États-Unis
Athlétisme 2 0 1 3
Oscar Swahn
Suède
Tir 2 0 1 3
Josiah Ritchie
Grande-Bretagne
Tennis 1 1 1 3
Ted Ranken
Grande-Bretagne
Tir 0 3 0 3

Voir aussi

Sur les autres projets Wikimedia :

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Liste des médaillés aux Jeux olympiques de 1908
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.