Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006.

Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006
Salt Lake City 2002 Vancouver 2010
Data 12.02 - 26.02 2006
Gospodarz Włochy Turyn
Biegi narciarskie na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006
Sprint
Indywidualny mężczyźni kobiety
Drużynowy mężczyźni kobiety
Dystanse
10 km kobiety
15 km mężczyźni
15 km - bieg łączony kobiety
30 km - bieg łączony mężczyźni
Sztafety mężczyźni kobiety
30 km - bieg masowy kobiety
50 km - bieg masowy mężczyźni
 Główny artykuł: Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2006.

Konkurencje biegów narciarskich podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku zostały przeprowadzone w dniach 12 - 26 lutego 2006 w miejscowości Pragelato, oddalonej o 84 km na zachód od głównego miasta Igrzysk - Turyn. W ramach igrzysk zawodniczki i zawodnicy walczyli w sześciu konkurencjach: czterech indywidualnych (biegu na 10 km dla kobiet 15 km dla mężczyzn, biegu łączonym, biegu na 30 km dla kobiet 50 km dla mężczyzn oraz sprincie), a także dwóch drużynowych (sztafecie i sprincie drużynowym) – łącznie rozdanych zostało zatem dwanaście kompletów medali. O medale igrzysk olimpijskich biegacze narciarscy rywalizowali po raz dwudziesty, a biegaczki po raz piętnasty w historii.

Terminarz

Data Miejscowość Konkurencja
Złoto
Srebro
Brąz
12 lutego 2006 Pragelato Bieg łączony kobiet na 15 km Estonia Kristina Šmigun Czechy Kateřina Neumannová Rosja Jewgienija Miedwiediewa
12 lutego 2006 Pragelato Bieg łączony mężczyzn na 30 km Rosja Jewgienij Diemientjew Norwegia Frode Estil Włochy Pietro Piller Cottrer
14 lutego 2006 Pragelato Sprint drużynowy kobiet Szwecja Szwecja[1] Kanada Kanada[2] Finlandia Finlandia[3]
14 lutego 2006 Pragelato Sprint drużynowy mężczyzn Szwecja Szwecja[4] Norwegia Norwegia[5] Rosja Rosja[6]
16 lutego 2006 Pragelato Bieg indywidualny kobiet na 10 km stylem klasycznym Estonia Kristina Šmigun Norwegia Marit Bjørgen Norwegia Hilde Gjermundshaug Pedersen
17 lutego 2006 Pragelato Bieg indywidualny mężczyzn na 15 km stylem klasycznym Estonia Andrus Veerpalu Czechy Lukáš Bauer Niemcy Tobias Angerer
18 lutego 2006 Pragelato Sztafeta kobiet 4 × 5 km Rosja Rosja[7] Niemcy Niemcy[8] Włochy Włochy[9]
19 lutego 2006 Pragelato Sztafeta mężczyzn 4 × 10 km Włochy Włochy[10] Niemcy Niemcy[11] Szwecja Szwecja[12]
22 lutego 2006 Pragelato Sprint indywidualny kobiet Kanada Chandra Crawford Niemcy Claudia Künzel Rosja Alona Sid´ko
22 lutego 2006 Pragelato Sprint indywidualny mężczyzn Szwecja Björn Lind Francja Roddy Darragon Szwecja Thobias Fredriksson
24 lutego 2006 Pragelato Bieg masowy kobiet na 30 km stylem dowolnym Czechy Kateřina Neumannová Rosja Julija Czepałowa Polska Justyna Kowalczyk
26 lutego 2006 Pragelato Bieg masowy mężczyzn na 50 km stylem dowolnym Włochy Giorgio Di Centa Rosja Jewgienij Diemientjew Austria Michaił Botwinow

Kobiety

Bieg łączony na 15 km

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Kristina Šmigun  Estonia 42:48,7 -
Kateřina Neumannová  Czechy 42;50,6 +1,9
Jewgienija Miedwiediewa  Rosja 43:02,2 +14,5
4. Kristin Størmer Steira  Norwegia 43:06,8 +18,1
5. Gabriella Paruzzi  Włochy 43:18,9 +30,2
6. Beckie Scott  Kanada 43:20,6 +31,9
7. Olga Zawjałowa  Rosja 43:23,7 +35,0
8. Justyna Kowalczyk  Polska 43:25,6 +36,9
9. Julija Czepałowa  Rosja 43:39,5 +50,8
10. Hilde Gjermundshaug Pedersen  Norwegia 43:40,5 +51,8

Data: 12.02.2006


Sprint drużynowy

Miejsce Reprezentacja Zawodniczki Czas Strata
 Szwecja Anna Dahlberg
Lina Andersson
16:36,9 -
 Kanada Beckie Scott
Sara Renner
16:37,5 +0,6
 Finlandia Aino-Kaisa Saarinen
Virpi Kuitunen
16:39,2 +2,3
4.  Norwegia Ella Gjømle
Marit Bjørgen
16:48,1 +11,2
5.  Niemcy Viola Bauer
Evi Sachenbacher-Stehle
17:03,5 +26,6
6.  Rosja Olga Roczewa
Alona Sid´ko
17:08,5 +31,6
7.  Włochy Arianna Follis
Gabriella Paruzzi
17:24,8 +47,9
8.  Japonia Madoka Natsumi
Nobuko Fukuda
17:27,6 +50,7
9.  Kazachstan Oksana Jacka
Jelena Kołomina
17:42,8 +1:05,9
10.  Stany Zjednoczone Wendy Kay Wagner
Kikkan Randall
18:04,9 +1:28,0

Data: 14.02.2006


Bieg na 10 km

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Kristina Šmigun  Estonia 27:51,4 -
Marit Bjørgen  Norwegia 28:12,7 +21,3
Hilde Gjermundshaug Pedersen  Norwegia 28:14,0 +22,6
4. Kristin Størmer Steira  Norwegia 28:21,0 +29,6
5. Kateřina Neumannová  Czechy 28:22,2 +30,8
6. Petra Majdič  Słowenia 28:22,3 +30,9
7. Aino-Kaisa Saarinen  Finlandia 28:29,6 +38,2
8. Sara Renner  Kanada 28:33,0 +41,6
9. Virpi Kuitunen  Finlandia 28:51,4 +1:00,0
10. Viola Bauer  Niemcy 29:03,6 +1:12,2

Data: 16.02.2006


Sztafeta 4 × 5 km

Miejsce Reprezentacja Zawodniczki Czas Strata
 Rosja Natalia Baranowa
Łarisa Kurkina
Julija Czepałowa
Jewgienija Miedwiediewa
54:47,7 -
 Niemcy Stefanie Böhler
Viola Bauer
Evi Sachenbacher-Stehle
Claudia Nystad
54:57,7 +10,0
 Włochy Arianna Follis
Gabriella Paruzzi
Antonella Confortola
Sabina Valbusa
54:58,7 +11,0
4.  Szwecja Anna Dahlberg
Elin Ek
Britta Norgren
Anna Karin Strömstedt
55:00,3 +12,6
5.  Norwegia Kristin Størmer Steira
Hilde Gjermundshaug Pedersen
Kristin Mürer Stemland
Marit Bjørgen
55:21,8 +34,1
6.  Czechy Helena Erbenová
Kamila Rajdlová
Ivana Janečková
Kateřina Neumannová
55:46,3 +58,6
7.  Finlandia Aino-Kaisa Saarinen
Virpi Kuitunen
Riitta-Liisa Lassila
Kati Sundqvist
55:55,8 +1:08,1
8.  Ukraina Kateryna Hryhorenko
Tetiana Zawalij
Wita Jakymczuk
Wałentyna Szewczenko
56:36,3 +1:48,6
9.  Francja Aurélie Perrillat-Collomb
Karine Philippot
Cécile Storti
Émilie Vina
56:41,4 +1:53,7
10.  Kanada Milaine Thériault
Sara Renner
Amanda Ammar
Beckie Scott
56:49,8 +2:02,1

Data: 18.02.2006


Sprint

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Wynik Strata
Chandra Crawford  Kanada Finał A 2:12,3
Claudia Nystad  Niemcy Finał A +0,7
Alona Sid´ko  Rosja Finał A +0,9
4. Beckie Scott  Kanada Finał A +2,4
5. Virpi Kuitunen  Finlandia Finał B 2:18,1
6. Ella Gjømle  Norwegia Finał B +0,1
7. Arianna Follis  Włochy Finał B +2,2
8. Petra Majdič  Słowenia Finał B +3,4
9. Kikkan Randall  Stany Zjednoczone Półfinał -
10. Anna Dahlberg  Szwecja Półfinał -

Data: 22.02.2006


Bieg na 30 km

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Czas Strata
Kateřina Neumannová  Czechy 1:22:25,4 -
Julija Czepałowa  Rosja 1:22:26,8 +1,4
Justyna Kowalczyk  Polska 1:22:27,5 +2,1
4. Kristin Størmer Steira  Norwegia 1:22:40,8 +15,4
5. Gabriella Paruzzi  Włochy 1:23:00,8 +35,4
6. Claudia Nystad  Niemcy 1:23:02,1 +36,7
7. Wałentyna Szewczenko  Ukraina 1:23:07,9 +42,5
8. Kristina Šmigun  Estonia 1:23:22,5 +57,1
9. Olga Zawjałowa  Rosja 1:23:28,5 +1:03,1
10. Sabina Valbusa  Włochy 1:23:37,6 +1:12,2

Data: 24.02.2006


Mężczyźni

Bieg łączony na 30 km

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
Jewgienij Diemientjew  Rosja 1:17:00,8 -
Frode Estil  Norwegia 1:17:01,4 +0,6
Pietro Piller Cottrer  Włochy 1:17:01,7 +0,9
4. Giorgio Di Centa  Włochy 1:17:03,2 +2,4
5. Anders Södergren  Szwecja 1:17:04,3 +3,5
6. Vincent Vittoz  Francja 1:17:07,5 +6,7
7. Michaił Botwinow  Austria 1:17:08,5 +7,7
8. Martin Bajčičák  Słowacja 1:17:08,7 +7,9
9. Maksim Odnodworcew  Kazachstan 1:17:09,6 +8,8
10. Lukáš Bauer  Czechy 1:17:10,1 +9,3

Data: 12.02.2006


Sprint drużynowy

Data: 14.02.2006


Bieg na 15 km

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
Andrus Veerpalu  Estonia 38:01,3 -
Lukáš Bauer  Czechy 38:15,8 +14,5
Tobias Angerer  Niemcy 38:20,5 +19,2
4. Wasilij Roczew  Rosja 38:24,4 +23,1
5. Jaak Mae  Estonia 38:35,2 +33,9
6. Johan Olsson  Szwecja 38:38,8 +37,5
7. Andreas Schlütter  Niemcy 38:44,7 +43,4
8. Siergiej Nowikow  Rosja 39:15,0 +1:13,4
9. Sami Jauhojärvi  Finlandia 39:15,3 +1:14,0
10. Anders Södergren  Szwecja 39:17,1 +1:15,8

Data: 17.02.2006


Sztafeta 4 × 10 km

Miejsce Reprezentacja Zawodnicy Czas Strata
 Włochy Fulvio Valbusa
Giorgio Di Centa
Pietro Piller Cottrer
Cristian Zorzi
1:43:45,7 -
 Niemcy Andreas Schlütter
Jens Filbrich
René Sommerfeldt
Tobias Angerer
1:44:01,4 +15,7
 Szwecja Mats Larsson
Johan Olsson
Anders Södergren
Mathias Fredriksson
1:44:01,7 +16,0
4.  Francja Christophe Perrillat-Collomb
Alexandre Rousselet
Emmanuel Jonnier
Vincent Vittoz
1:44:22,8 +37,1
5.  Norwegia Jens Arne Svartedal
Odd-Bjørn Hjelmeset
Frode Estil
Tore Ruud Hofstad
1:44:56,3 +1:10,6
6.  Rosja Siergiej Nowikow
Wasilij Roczew
Iwan Ałypow
Jewgienij Diemientjew
1:45:09,6 +1:24,2
7.  Szwajcaria Reto Burgermeister
Christian Stebler
Toni Livers
Remo Fischer
1:45:10,9 +1:25,2
8.  Estonia Aivar Rehemaa
Andrus Veerpalu
Jaak Mae
Kaspar Kokk
1:45:23,8 +1:38,1
9.  Czechy Martin Koukal
Lukáš Bauer
Jiří Magál
Dušan Kožíšek
1:58:23,3 +2:17,6
10.  Finlandia Sami Jauhojärvi
Tero Similä
Olli Ohtonen
Teemu Kattilakoski
1:58:28,4 +2:50,4

Data: 19.02.2006


Sprint

Miejsce Zawodniczka Reprezentacja Wynik Czas
Björn Lind  Szwecja Finał A 2:26,5
Roddy Darragon  Francja Finał A + 0,6
Thobias Fredriksson  Szwecja Finał A + 1,3
4. Cristian Zorzi  Włochy Finał A + 5,2
5. Freddy Schwienbacher  Włochy Finał B 2:23,9
6. Loris Frasnelli  Włochy Finał B + 1,3
7. Johan Kjølstad  Norwegia Finał B +1,7
8. Anti Saarepuu  Estonia Finał B +4,0
9. Ola Vigen Hattestad  Norwegia Półfinał -
10. Tor Arne Hetland  Norwegia Półfinał -

Data: 22.02.2006


Bieg na 50 km

Miejsce Zawodnik Reprezentacja Czas Strata
Giorgio Di Centa  Włochy 2:06:11,8 -
Jewgienij Diemientjew  Rosja 2:06:12,6 +0,8
Michaił Botwinow  Austria 2:06:12,7 +0,9
4. Emmanuel Jonnier  Francja 2:06:13,5 +1,7
5. Pietro Piller Cottrer  Włochy 2:06:14,0 +2,2
6. Anders Södergren  Szwecja 2:06:14,1 +2,3
7. Martin Koukal  Czechy 2:06:14,9 +3,1
8. Jiří Magál  Czechy 2:06:15,1 +3,3
9. Vincent Vittoz  Francja 2:06:16,4 +4,6
10. Mathias Fredriksson  Szwecja 2:06:17,1 +5,3

Data: 26.02.2006


Klasyfikacja medalowa

Miejsce Państwo
Razem
1.  Szwecja 3 0 2 5
2.  Estonia 3 0 0 3
3.  Rosja 2 2 3 7
4.  Włochy 2 0 2 4
5.  Czechy 1 2 0 3
6.  Kanada 1 1 0 2
7.  Niemcy 0 3 1 4
 Norwegia 0 3 1 4
9.  Francja 0 1 0 1
10.  Austria 0 0 1 1
 Finlandia 0 0 1 1
 Polska 0 0 1 1

Przypisy

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006
Listen to this article