Basketbal op de Olympische Zomerspelen 1972 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Basketbal op de Olympische Zomerspelen 1972.

Basketbal op de Olympische Zomerspelen 1972

Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

Duitse postzegel ter gelegenheid van de Olympische Spelen van 1972
Duitse postzegel ter gelegenheid van de Olympische Spelen van 1972

Basketbal is een van de sporten die beoefend werden tijdens de Olympische Zomerspelen 1972 in München.

De finale tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie eindigde met een controverse. De laatste seconden werden drie keer gespeeld. Bij de laatste keer scoorde de Sovjet-Unie de winnende basket. Tijdens de medailleuitreiking weigerden de spelers van de Verenigde Staten de zilveren medailles aan te nemen. De medailles liggen nog steeds in een kluis in Lausanne.[1]

Mannen

Voorronde

Groep A

Datum Land Score Land
27 augustus
 Cuba
105-64
 Egypte
 Verenigde Staten
66-35
 Tsjecho-Slowakije
 Japan
55-110
 Brazilië
 Spanje
79-74
 Australië
28 augustus
 Brazilië
110-84
 Egypte
 Verenigde Staten
81-55
 Australië
 Cuba
74-53
 Spanje
 Japan
61-74
 Tsjecho-Slowakije
29 augustus
 Brazilië
72-69
 Spanje
 Japan
78-73
 Egypte
 Tsjecho-Slowakije
69-68
 Australië
 Verenigde Staten
67-48
 Cuba
30 augustus
 Egypte
58-72
 Spanje
 Japan
76-92
 Australië
 Tsjecho-Slowakije
65-77
 Cuba
 Brazilië
54-61
 Verenigde Staten
1 september
 Australië
70-84
 Cuba
 Egypte
31-96
 Verenigde Staten
 Tsjecho-Slowakije
82-83
 Brazilië
 Japan
76-87
 Spanje
2 september
 Australië
75-69
 Brazilië
 Egypte
64-94
 Tsjecho-Slowakije
 Japan
63-108
 Cuba
 Spanje
56-72
 Verenigde Staten
3 september
 Japan
33-99
 Verenigde Staten
 Spanje
70-74
 Tsjecho-Slowakije
 Australië
89-66
 Egypte
 Cuba
64-63
 Brazilië
Groep A
# Land Wedstrijden Doelpunten Punten
G W V V T Saldo
1
 Verenigde Staten
7 7 0 542 312 230 14
2
 Cuba
7 6 1 560 445 115 13
3
 Brazilië
7 4 3 561 490 71 11
4
 Tsjecho-Slowakije
7 4 3 493 489 4 11
5
 Spanje
7 3 4 486 500 −14 10
6
 Australië
7 3 4 523 524 −1 10
7
 Japan
7 1 6 442 643 −201 8
8
 Egypte
7 0 7 440 644 −204 7

Groep B

Datum Land Score Land
27 augustus
 Polen
90-75
 Filipijnen
 Joegoslavië
85-78
 Italië
 Senegal
52-94
 Sovjet-Unie
 Bondsrepubliek Duitsland
74-81
 Puerto Rico
28 augustus
 Senegal
56-92
 Italië
 Bondsrepubliek Duitsland
63-87
 Sovjet-Unie
 Puerto Rico
92-72
 Filipijnen
 Polen
64-85
 Joegoslavië
29 augustus
 Senegal
59-95
 Polen
 Sovjet-Unie
79-66
 Italië
 Puerto Rico
79-74
 Joegoslavië
 Bondsrepubliek Duitsland
93-74
 Filipijnen
30 augustus
 Sovjet-Unie
94-64
 Polen
 Bondsrepubliek Duitsland
57-68
 Italië
 Filipijnen
76-117
 Joegoslavië
 Puerto Rico
92-57
 Senegal
1 september
 Senegal
62-68
 Filipijnen
 Bondsrepubliek Duitsland
56-81
 Joegoslavië
 Italië
71-59
 Polen
 Sovjet-Unie
100-87
 Puerto Rico
2 september
 Joegoslavië
73-57
 Senegal
 Bondsrepubliek Duitsland
67-65
 Polen
 Filipijnen
80-111
 Sovjet-Unie
 Italië
71-54
 Puerto Rico
3 september
 Italië
101-81
 Filipijnen
 Polen
83-85
 Puerto Rico
 Joegoslavië
67-74
 Sovjet-Unie
 Bondsrepubliek Duitsland
72-62
 Senegal
Groep B
# Land Wedstrijden Doelpunten Punten
G W V V T Saldo
1
 Sovjet-Unie
7 7 0 639 479 160 14
2
 Italië
7 5 2 547 471 76 12
3
 Joegoslavië
7 5 2 582 484 98 12
4
 Puerto Rico
7 5 2 570 531 39 12
5
 Bondsrepubliek Duitsland
7 3 4 482 518 −36 10
6
 Polen
7 2 5 520 536 −16 9
7
 Filipijnen
7 1 6 526 666 −140 8
8
 Senegal
7 0 7 405 586 −181 7

Plaatsingsronde

13e t/m 16e plaats

Datum Land Score Land
5 september
 Filipijnen
2-0 (forfait)
 Egypte
6 september
 Japan
70-67
 Senegal

Egypte trok zijn team terug na het Bloedbad van München, de overige wedstrijden van Egypte kregen een reglementaire 2-0 uitslag.

9e t/m 12e plaats

Datum Land Score Land
5 september
 Bondsrepubliek Duitsland
69-70
 Australië
6 september
 Spanje
76-87
 Polen

5e t/m 8e plaats

Datum Land Score Land
7 september
 Tsjecho-Slowakije
63-66
 Joegoslavië
 Puerto Rico
87-83
 Brazilië

15e en 16e plaats

Datum Land Score Land
8 september
 Senegal
2-0 (forfait)
 Egypte

13e en 14e plaats

Datum Land Score Land
8 september
 Filipijnen
82-73
 Japan

11e en 12e plaats

Datum Land Score Land
8 september
 Bondsrepubliek Duitsland
83-84
 Spanje

9e en 10e plaats

Datum Land Score Land
9 september
 Australië
91-83
 Polen

7e en 8e plaats

Datum Land Score Land
8 september
 Tsjecho-Slowakije
69-87
 Brazilië

5e en 6e plaats

Datum Land Score Land
9 september
 Joegoslavië
86-70
 Puerto Rico

Halve Finales

Datum Land Score Land
7 september
 Sovjet-Unie
67-61
 Cuba
 Italië
38-68
 Verenigde Staten

Bronzen Finale

Datum Land Score Land
8 september
 Cuba
66-65
 Italië

Finale

Datum Land Score Land
9 september
 Sovjet-Unie
51-50
 Verenigde Staten

Eindrangschikking

Goud
Zilver
Brons
4
 Sovjet-Unie
Anatolij Polivoda
Modestas Paulauskas
Zoerab Sakandelidze
Alzjan Zjarmoechamedov
Aleksandr Bolosjev
Ivan Edesjko
Sergej Belov
Michail Korkija
Ivan Dvorny
Gennadi Volnov
Aleksandr Belov
Serhij Kovalenko
 Verenigde Staten
Kenneth Davis
Doug Collins
Tom Henderson
Mike Bantom
Bobby Jones
Dwight Jones
James Forbes
Jim Brewer
Tommy Burleson
Charles Thomas McMillen
Kevin Joyce
Ed Ratleff
 Cuba
Juan Carlos Domecq Fortuondo
Ruperto Herrera Tabio
Juan Roca Brunet
Pedro Chappé García
Miguel Alvarez Pozo
Rafael Cañizares Poey
Conrado Pérez Armenteros
Miguel Calderón Gómez
Tomás Herrera Martínez
Oscar Varona Varona
Alejandro Urgelles Guibot
Franklin Standard Johnson
 Italië
Ottorino Flaborea
Giuseppe Brumatti
Giorgio Giomo
Mauro Cerioni
Massimo Masini
Renzo Bariviera
Marino Zanatta
Dino Meneghin
Pierluigi Marzorati
Luigi Serafini
Ivan Bisson
Giulio Iellini
5 6 7 8
 Joegoslavië
Dragutin Čermak
Krešimir Ćosić
Miroljub Damnjanović
Blagoje Georgievski
Vinko Jelovac
Dragan Kapičić
Žarko Knežević
Milun Marović
Nikola Plećaš
Ljubodrag Simonović
Damir Šolman
Ratko Tvrdić
 Puerto Rico
Teofilo Cruz
Raymond Dalmau
Héctor Blondet
Neftali Rivera
Ruben Rodríquez
Joe Hatton
Mariano Ortíz
Billy Baum
Earl Brown
Miguel Coll
Jimmy Thordsen
Ricardo Calzada
 Brazilië
Ubiratan Pereira Maciel
Mosquito
Marquinhos
Hélio Rubens Garcia
Luis Cláudio Menon
José Edvar Simões
Dodi
José Aparecido dos Santos
Adilson Nascimento
Radvilas Kasimiras Gorauskas
Zé Geraldo
Fransergio
 Tsjecho-Slowakije
Kamil Brabenec
Zdeněk Kos
Jiří Zídek
Jiří Zedníček
Jan Bobrovský
Jiří Růžička
Petr Novický
Jiří Konopásek
Zdeněk Douša
Jiří Pospíšil
Jan Blažek
Jiří Balaštík
9 10 11 12
 Australië
Glenn Marsland
Ian Watson
Richard Duke
Bill Wyatt
Eddie Palubinskas
Brian Kerle
Peter Byrne
Perry Crosswhite
Ray Tomlinson
Ken James
Tom Bender
Toli Koltuniewicz
 Polen
Mieczysław Łopatka
Andrzej Kasprzak
Andrzej Pasiorowski
Grzegorz Korcz
Piotr Langosz
Andrzej Seweryn
Janusz Cegliński
Franciszek Niemiec
Ryszard Białowąs
Waldemar Kozak
Eugeniusz Durejko
Jan Dolczewski
 Spanje
Carmelo Cabrera
Clifford Luyk
Enric Margall
Francesc Buscató
Gonzalo Sagi-Vela
Jesús Iradier
Juan Antonio Corbalán
Luis Miguel Santillana
Miguel Ángel Estrada
Rafael Rullán
Vicente Ramos
Wayne Brabender
 Bondsrepubliek Duitsland
Karl Ampt
Holger Geschwindner
Dietrich Keller
Hans-Jörg Krüger
Dieter Kuprella
Joachim Linnemann
Rainer Pethran
Joachim Pollex
Norbert Thimm
Helmut Uhlig
Klaus Weinand
Jürgen Wohlers
13 14 15 16
 Filipijnen
Bogs Adornado
Narciso Bernardo
Ricardo Cleofas
Danny Florencio
Jimmy Mariano
Yoyong Martirez
Rogelio Melencio
Edgardo Ocampo
Manny Paner
Adriano Papa Jr.
Marte Samson
Freddie Webb
 Japan
Kenji Soda
Masatomo Taniguchi
Nobuo Hattori
Kunihiko Yokoyama
Atsushi Somamoto
Hirofumi Numata
Shigeaki Abe
Mineo Yoshikawa
Kazufumi Sakai
Nobuo Chigusa
Satoshi Mori
Katsuhiko Sugita
 Senegal
Cheikh Fall
Babacar Traore
Mohamadou Diop
Babacar Seck
Papa Diop
Alioune Gueye
Pierre Sagna
Abdourahmane N'Diaye
Sylvestre Lopis
Assane Thiam
Joseph Diandy
Doudou Camara
 Egypte
Awad Abdelnabi
Ahmed Aboulkheir
Mohamed Khaled
Ismail Mohamed Aly Selim
Mohamed Kemal
El-Sayed Tewfik
Mohamed Talaat
Ismail Adel Ibrahim
Fathi Kamel
Ahmed Abdelhamid el-Saharti
Ahmed Mubarak Abdelhamid
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Basketbal op de Olympische Zomerspelen 1972
Listen to this article